Zpět na seznam

Kalabašový strom

Crescentia cujete

Foto: Kalabašový strom
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny žlutá, fialová, bílá, zelenobílá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v zemědělství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Kalabašový strom je malý, zřídka rovný strom, vysoký až 10m, často šikmý nebo větvený do země. Má dlouze převislé větvičky, z nichž mladé jsou čtyřhranné. Listy vyrůstají v chomáčcích, květy s ohnutou trubkou a pěti vrásčitými cípy. Plody jsou velmi velké.
Listy jsou střídavé, v chomáčcích na krátkých postranních výhonech, protáhle obráceně vejčité, až 12cm dlouhé. Květy vykvétají na kmeni a na větvičkách, jsou krátce stopkaté, až 7,5cm velké, kalich zelený, dvoulaločný, koruna široce trubkovitá, ohnutá dolů, většinou hnědočervená (od krémově bílé přes žlutou a zelenavou až po tmavě fialovou), plody jsou kulovité až eliptické, 10 -40cm dlouhé, zelené nebo žluté, po opadání hnědé. Slupka je dřevnatá, asi 5mm silná, dužina kašovitá, bělavá až lehce namodralá, v ní je mnoho plochých černých semínek.
V Asii se často setkáváme s blízkou příbuznou Crescentia alata. ta se odlišuje trojčetně dlanitými listy s listově rozšířeným řapíkem. Oba druhy jsou opylovány netopýry.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Kalabašový strom pochází z karibského prostoru.

Výskyt:
Kalabašový strom roste v parcích a zahradách, zejména ve střídavě vlhkých oblastech.

Použití:
Dřevnatá slupka plodů se zpracovává na rytmické hudební instrumenty a na nádoby všeho druhu. Plody vhodné k tomuto účelu se nezřídka podvazují již během růstu, aby se docílilo jiných tvarů. Občas se v Karibiku pojídá také dužina a semena, přitom je ale nutná opatrnost, protože syrové jsou jedovaté.
Nové fotografie rostlin