Zpět na seznam

Kaktus svícnovitý

Carnegiea gigantea

Foto: Kaktus svícnovitý
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 15 m
Šířka rostliny do 65 cm
Barvy listů modrozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Kaktus svícnovitý má sloupovitý vzpřímený kmen, který se v horní části svícnovitě rozvětvuje. V zemi svého původu může dorůst do výšky až 15m a šířky 65cm. Mladý kmen je tmavozelený, má 12 -24 tupých žeber, starší exempláře mohou mít až 30 žeber. Areoly, vzdálené asi 2cm od sebe, jsou pokryty 12 -16 paprsčitě uspořádanými hnědými okrajovými trny dlouhými 1 -2cm, středových trnů je 3 -6cm, jsou žluté, mohutnější 7 -8cm dlouhé.

Květy vykvétají na počátku léta v horní části kmene a na koncích výhonů 12cm dlouhé květy, které se otevírají v noci. Květ je bělavě plstnatý a široce nálevkovitý, má zelenou korunní trubku.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Kaktus pochází z jihozápadu Spojených států, z Arizony a jihovýchodní Kalifornie, ze severozápadního Mexika - spolkového státu Sonora.

Pěstování:
Kaktus roste velmi pomalu, za 30 let vyroste do výšky 1m. Vyžaduje slunce a mírně vápenatou, dobře propustnou půdu. V době vegetace je nutné zalévat a od poloviny podzimu až do jara udržovat v suchu. Je odolný vůči chladu, snese teploty 7 -8°C, pěstuje se snadno.

Množení:
Množíme výsevem na jaře při teplotách 20 -22°C nebo řízkováním na počátku léta.
Nové fotografie rostlin