Zpět na seznam

Jakaranda

Jacaranda mimosifolia

Foto: Jakaranda
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Jakaranda patří mezi stromy se zpeřenými listy, jsou vstřícné a dvakrát zpeřené. Květy jsou světle modré až světle fialové, náprstkovité. Strom dorůstá do výšky až 20m, má krátký světle šedý kmen a řídkou korunu. Listy jsou asi 20 -40cm dlouhé, až s 20 jařmy lístků, tyto s četnými, asi 0,5 až 2cm dlouhými, úzkými, jemně zašpičatělými lístečky, v suchém období opadajícími. Květy se objevují zároveň s listy nebo těsně předtím, v latách na konci větviček. Jsou většinou levandulově modré, až 5cm dlouhé, s pětilaločnou korunou, uvnitř se 4 tyčinkami. Plody jsou světle hnědé, dřevnaté tobolky, oválně kruhové, až 8cm velké, na stranu zploštělé, často s vlnitou hranou, otevírající se mezi dvěma diskovitými díly.
Jakaranda je jednou z mála rostlin, jejíž lidové jméno bylo převzato téměř ve všech jazycích a také jako vědecký název. V němčině se označuje také jako „Palisander - Baum“, což je ale zavádějící a mylné, protože dřevo prodávané jako palisandr nepochází z tohoto druhu, ale z několika blízkých příbuzných, především z bobovitých rodů Dalbergia a Machaerium.
V době květu je jakaranda velmi krásná. Celá strom, ale půda pod ním, jsou zcela pokryty květy. Vzácně existují i exempláře s bílými květy.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Jakaranda pochází z jižní Brazílie a severozápadní Argentiny.

Výskyt:
Jakaranda roste především ve střídavě vlhkých tropických a subtropických územích. Často se uplatňuje, např. na Havaji a Zimbabwe.
Nové fotografie rostlin