Zpět na seznam

Ibišek korálový

Hibiscus schizopetalus

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 4 m
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Ibišek korálový je tropický keř vysoký až 4m s tenkými často převislými větvemi. Má visící květy s pěti světle červenými, silně dělenými, nazpět ohnutými korunními plátky a středním sloupkem, který nese na konci mnoho žlutých prašníků a pět tenkých větví blizny.

Listy jsou střídavé, často v chomáčcích na krátlých postranních výhonech, vejčité až protáhlé, 2 -12cm dlouhé a 1 -7,5cm široké, s pilovitým okrajem. Květy vykvétají jednotlivě, visí na stopkách až 16cm dlouhých, jsou 5 -8cm velké, s nepatrnými vnějšími kališními lístky na bází 2 -4 zubého kalichu, střední sloupek je až 9cm dlouhý, na konci většinou ohnutý ke straně. Plody jsou vejčité, až 3,5cm dlouhé, mnohosemenné tobolky.

Díky svým zajímavým květům se korálový ibišek často využívá při šlechtění nových odrůd rodu Hibiscus. Možná že je sám pouze starou kulturní odrůdou tohoto druhu. Šlechtění se zůčastní i další z více než 300 druhů tohoto rodu. Bílá barva květů se s oblibou získává přišlechtěním havajského Hubiscus arnottianus.

Z několika druhů, mnohdy také od Hibiscus schizopetalus, se používají lýková vlákna z kůry, jinak slouží především jako okrasné rostliny. Výjimku tvoří pouze tzv. Rosella (Hibiscus sabdariffa), jejíž purpurově zbarvené kalichy, v době plodnosti masité, se zpracovávají na šťávu, želé nebo potravinářské barvivo.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Ibišek korálový pochází z tropické východní Afriky.

Výskyt:
Ibišek korálový je rozšířený okrasný keř.
Nové fotografie rostlin