Zpět na seznam

Hřebíčkovec malajský

Syzygium malaccense

Foto: Hřebíčkovec malajský
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 25 m
Barvy rostliny fialová, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Hřebíčkovec malajský je tropický strom vysoký až 25m, s velmi hustou, často kuželovitou korunou. Má vstřícné listy, květy růžové až červenofialové, se čtyřmi kališními a čtyřmi korunními lístky a stovkami tyčinek, plody jsou růžově bílé až červené, masité, se zbytky čtyř kališních lístků a poněkud vpadlým koncem.
Listy jsou až 35cm dlouhé, protáhle eliptické, trochu zašpičatělé, kožovité na povrchu tmavozelené, naspodu světlejší. Květy vykvétají ve skupinách až po 12, převážně na starších větvičkách, ukryté pod listy, připomínají holící štětku, až 5cm velké, korunní plátky jsou až 2cm velké, ale přesto nenápadné ve srovnání se spoustou tyčinek. Plody jsou vejčité až hrudkovité, s bílou dužinou a jedním velkým semenem.
K dalším pěstovaným druhům patří např. Syzygium samarangense - tzv. voskové jablko. Syzygium aqueum, tzv. vodní jablko je rovněž často pěstovaný strom. Oba druhy mají voskově bílé až růžové poněkud menší a kuželkovité nebo hruškovité plody. Tzv. javanská švestka Syzygium cumini je má naproti tomu oválné a purpurové.

Čeleď:
Myrtaceae - myrtovité

Původ:
Hřebíčkovec malajský pochází z moluckého souostroví v Indonésii.

Výskyt:
Hřebíčkovec malajský se pěstuje především v zahradách.

Použití:
Tento strom, tzv. malajské jablko, slouží většinou jako okrasný a ovocný strom. Jeho plody chutnají jako méně aromatické odrůdy jablek. Většinou se k nim proto při zpracování na dezerty nebo marmeládu přidává koření.
Nové fotografie rostlin