Zpět na seznam

Holmskioldia krvavá

Holmskioldia sanguinea

Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Holmskioldia krvavá je tropická pnoucí rostlina, zpočátku keřovitá, později pnoucí až do výše 10m, s převislými, čtyřhrannými větvičkami. Květy má cihlově červené až oranžové, zřídka žluté, s kalichem zaokrouhleně pětihraným až téměř kruhovitým, rozšířeným jako čínský slaměný klobouk a s tenkou, ohnutou korunní trubkou.

Listy jsou vstřícné, vejčité až elipčité, 3 -12cm dlouhé, 1,5 -8cm široké, zašpičatělé, na okraji často pilovité. Květy vykvétají ve skupinách v paždí listů, kalich je 2 -3cm široký, zejména u starších květů s nápadnou sítí žilek. Korunní trubka je 1,5 -2,5cm dlouhá, s pětilaločným lemem, spodní lalok 3 -4mm dlouhý, ostatní mnohem menší. Tyčinky jsou čtyři ve dvou nestejně dlouhých párech, trochu delší než korunní trubka. Plody jsou hnědé, většinou bradavičnaté, zploštěle okrouhlé, čtyřdílné, každý díl 2 -3mm velký, vždy s jednou vlastní peckovičkou, společně obalené kalichem.

Této rosltině se říká „čínský klobouk“. Je to jedna z rostlin, u nichž je těžké poznat hranici mezi keřem a liánou. Mnohdy se vyskytne také jako strom s převislými větvemi. Široké kalichy, které daly rostlině její lidové jméno, jsou rozprostřené již před rozvitím koruny květy a vytrvávají až přes zralost plodů. Dosud byl druh řazen k čeledi sporýšovitých, ale podle nových poznatků musí být tato čeleď chápána mnohem úžeji.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Holmskioldia krvavá pochází z jižních svahů Himálají až po Bangladéž.

Výskyt:
Holmskioldia krvavá roste ve všech tropických oblastech.
Nové fotografie rostlin