Zpět na seznam

Helikónie papouščí

Heliconia psittacorum

Foto: Helikónie papouščí
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 100 cm do 3 m
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Helkónie papouščí je mohutná tropická trvalka se stonkem ze vzájemně navrstvených listových pochev. Její růst je vzpřímený, s plazivým oddenkem, většinou asi 1m vysoký, zřídka 3m. Květenství jsou vzpřímená, se 2 -6 zářivě oranžově zbarvenými a na špičce červenými podpůrnými listeny, které v úžlabí nesou vždy více trubkovitých, lehce zahnutých květů.
Listy jsou dvouřadě uspořádané, spodní dlouze řapíkaté, horní téměř přisedlé, protáhlé, 15 -60cm dlouhé, 6 -12cm široké, kožovité, se silnou střední žilkou, zašpičatělé, na bázi většinou zaokrouhlené. Květy mají podpůrné listeny 3 -15cm dlouhé, člunkovité, květní řapíky jsou až 2cm dlouhé, štíhlé, 2,5 -5cm dlouhé, oranžové, žluté nebo zelenavé, se zelenou až téměř černou špičkou. Plody jsou okrouhle kuželovité, až 1cm velké, trochu hranaté, na konci tupé, zpočátku žlutavé, ve zralosti tmavě modré, se třemi peckovičkami.
Tato rostlina je pravděpodobně nejhojnější z více než 200 druhů tohoto rodu, z nichž se mnohé pěstují jako okrasné rostliny. V přírodě rostou ve vlhkých savanách, ale někdy i na okrajích cest. Jsou vysazovány také kříženci s blízce příbuznými druhy a četné barevné variety, od bledě žluté a růžové až po sytě červenou, často bez charakteristické tmavé špičky květů. Oblíbená je zejména čistě oranžová odrůda ´Golden Torch´ a také odrůdy s červenými listeny.

Čeleď:
Musaceae - banánovníkovité

Původ:
Helikónie pochází z Guayany a Brazílie.

Výskyt:
Helikónie roste všude v tropech, v zahradách a na úhorech.
Nové fotografie rostlin