Zpět na seznam

Gymnocalycium baldianum

Gymnocalycium baldianum

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Šířka rostliny od 4 cm do 7 cm
Barvy rostliny červená, růžová
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Rod Gymnocalycium zahrnuje asi sto druhů, z nichž některé rostou v rovinatých, nízko položených oblastech, jiné vystupují do výšky 3500m n.m. Nejvíce rostou v Argentině, v Bolivii, Paraguaji, Uruguguayi a v jižní Brazílii. Tělo mají převážně kulovité, květy bílé až růžové, jen výjimečně červené nebo žluté.
Jedním z nejčastěji pěstovaných červenokvětých druhů je Gymnocalycium baldianum. Je to malý, jen 4 až 7cm široký, kulovitý kaktus. Má tmavě šedozelenou pokožku. Žebra jsou široká, zaoblená, rozdělená ostrými, hlubokými podélnými rýhami v hrbolce, na kaktusu je 9 až 11 žeber. V areole je 3 až 7 trnů, jsou přímé nebo lehce ohnuté, 7 až 12cm dlouhé, středové trny chybějí. První květy se objevují na semenáčcích ve třetím až čtvrtém roce. Mají dlouhou květní trubku pokrytou holými šupinami. Květy se u různých jedinců druhu liší barvou. Jsou například karmínově nebo sytě červené, ale i nafialovělé, nebo růžově purpurové.
Tento kaktus kvete opakovaně celé vegetační období. Poupě se vyvíjí asi pět týdnů a je chráněno holými šupinami, podle kterých byl tento rod pojmenován.
Blízce příbuzné je Gymnocalycium uebelmannianum s krémově bílými květy a Gymnocalycium andreae, který má jasně žluté květy objevující se již na dvou až tříletých semenáčcích brzy na jaře a jsou až 4,5cm široké.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Gymnocalycium baldianum roste v horách severní Argentiny v Provincii Catamarca, ve výškách okolo 2000m n.m. obývá kamenitá, suchá stanoviště bez výraznějšího zastoupení vyšší vegetace.

Pěstování:
Tento kaktus není náročný na pěstování. Brzy ochotně vykvétá a je velmi odolný. Je ale náchylný k popálení sluncem, a to zejména na počátku vegetace.

Množení:
Generativní rozmnožování by měl zvládnout každý začátečník, protože semena jsou velká, dobře klíčí a semenáčky rostou bez problémů.
Nové fotografie rostlin