Zpět na seznam

Gomut cukrodárný

Arenda pinnata

Foto: Gomut cukrodárný
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy
Použití rostliny ornamentální výsadby, v zemědělství, v potravinářství
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Gomut cukrodárný je také nazýván palma cukrová. Dorůstá výšky až 15m. Kmen je zjizvený po opadlých listech, které jsou lichozpeřené, až 5m dlouhé, seskupené na vrcholu v chochol.

Latovitá květenství jsou tvořena buď jen samičími květy, které mají šest korunních lístků a semeník, nebo jen samčími květy, které mají šest korunních lístků a větší počet tyčinek. Samičí květenství vyrůstají v paždí starších ještě neopadlých listů, samčí pod samičími nad listovou stopou. Nerozvitá květenství jsou obalena blanitým toulcem.

Plodem jsou peckovice velké asi 3cm, kulovité, žlutohnědé, se šťavnatou dužinou, ve které jsou uložena většinou 3 semena, která mají tenkou černou skořápku.

Čeleď:
Arecaceae – arekovité

Původ:
Gomut cukrodárný pochází z Havajských ostrovů, Moluk a Filipín, kde dosud roste planě.

Výskyt:
Gomut se pěstuje nejen v zemích svého původu, ale i v jižní Asii a ve východní Africe a všude tam, kde převažuje písčitá půda.

Pěstování:
V našich podmínkách se tato palma pěstovat nedá. Vyžaduje písčitou půdu.

Použití:
Po poranění roní tato palma velké množství sladké šťávy, která může být v horkých dnech náhradou pitné vody. Domorodci připravují palmový cukr zahříváním šťávy nad ohněm nebo šťávu nechávají zkvasit na víno. Aby získali velké množství sladké tekutiny, uřezávají samčí květy ještě v době před rozvitím a k ráně připevňují buď duté bambusové tyče, nebo hliněné nádoby, do kterých šťáva stéká.

Palmový cukr je načernalý, u domorodců velmi oblíbený. Kromě šťávy poskytuje palma také ságo, které se získává z dřeně kmenů, dřeň se někdy také mele na mouku.

Dřevo tohoto stromu je velmi tvrdé, používá se ve stavebnictví a při výrobě nábytku, z odpadu se vyrábí upomínkové předměty.

Z malých listových pupenů je možné připravit palmový salát a z pochev starých listů se vyrábí černá vlákna, vhodná k výrobě lan, izolací a kartáčů.
Nové fotografie rostlin