Zpět na seznam

Glorioza nádherná

Gloriosa superba

Foto: Glorioza nádherná
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny od 1 m do 6 m
Barvy rostliny žlutá, červená
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Gloriosa nádherná je pnoucí tropická rostlina 1,5 -6m vysoká, s bylinnými výhony na hlíznatém oddenku. Špičky listů jsou zčásti protažené v úponky, květy jsou velké, šestičetné, většinou červené a žluté, čnělka je zahnutá ke straně.
Listy jsou převážně střídavé, zčásti také vstřícné nebo v přeslenech po třech, přisedlé, 8 -25cm dlouhé, 1 -4,5cm široké, dlouze vejčité až téměř trávovité, velmi jemně vejčité až téměř trávovité, velmi jemně zašpičatělé, s jemnými žilkami, probíhajícími paralelně ke střední žilce. Květy vykvétají jednotlivě na dlouhých stopkách, obrácené dolů. Korunní plátky jsou 5 -9cm dlouhé, 1 -3cm široké, obrácené zpět nahoru, většinou na bázi žluté a na špičce červené, zřídka jednobarevné, během doby kvetení tmavnoucí. Tyčinky jsou rozšířené do strany, 2,5 - 5cm dlouhé, semeník je zelený, zřetelně trojdílný. Plody jsou podlouhlé, kožovité, 4 -10cm dlouhé, 1,5 -3,5cm tlusté, ve zralosti se otevírající třemi chlopněmi, semena zářivě červená.
Glorioza roste planě jen v oblastech s výrazným obdobím sucha, během něhož její nadzemní části odumírají. Obsahuje stejný jed jako naše ocúny, především v hlíze. Jako okrasná rostlina je velmi oblíbená odrůda ´Rothschildiana´, která má vlnité, naspodu zelené, dále žluté a v horní části červené korunní plátky.

Čeleď:
Colchinacaceae - ocúnovité

Výskyt:
Již před příchodem Evropanů byla Glorioza rozšířena téměř po celé Africe a Asii, nyní roste všude v tropech.
Nové fotografie rostlin