Zpět na seznam

Gibbaeum dispar

Gibbaeum dispar

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Listopad, Prosinec
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby
Popis

Tento rod zahrnuje různorodou skupinu trsnatých, vysoce sukulentních druhů. Některé jsou poléhavé keříky s válcovitými listy, u jiných je stonek velmi krátký. Nápadným znakem je nestejná délka a tvar každého z obou vstřícných listů. Delší listy mívá výrazný kýl ve tvaru hrbu.

Gibbaeum dispar je sukulent tvořící ploché trsy hustě nahlučených vstřícných listů, které v každém páru po velkou část délky srůstají do vejčitých útvarů o šířce 20 - 40 mm.

Pokožka je šedozelená s jemným ochlupením. Starší rostliny kvetou velmi pravidelně koncem listopadu a v prosinci. Květy jsou 20 mm velké, červené. Hlavním obdobím růstu je podzim a zima. Tobolky mají 6 - 7 pouzder.

Čeleď:
Mesembryanthemaceae – kosmatcovité

Původ:
Rod pochází z Malého Karru.

Pěstování:
Tento rod je oblíbený mezi zkušenými pěstiteli. Je nutné porozumět růstovému rytmu jednotlivých druhů. Jejich nároky se velmi liší. Robustní druhy s dlouhými listy je možné úspěšně převézt na letní růst a zimní odpočinek. U drobnějších druhů se to často nedaří. Některé mají velmi pevně fixovanou potřebu růstu v zimním období a stagnace v létě.

Množení:
Druh množíme nejčastěji semeny.
Nové fotografie rostlin