Zpět na seznam

Genlisea zlatá

Genlisea aurea

Foto: Genlisea zlatá
Detail
Kategorie Exotické rostliny
Výška rostliny do 41 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů kopišťovité
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby
Popis

Genlisea je velmi zvláštní jméno. Popis prvního druhu rodu Genlisea podal v roce 1833 francouzský botanik A. Saint - Hilaire. Jméno rodu připomíná hraběnku Stéphanii Félicité de Genis (čte se „žánlí“). Ve své době byla známou spisovatelkou a vychovatelkou budoucího krále Ludvíka Filipa Orleánského.
Genlisea zlatá patří mezi masožravé rostliny. Je to poměrně robustní druh. Je největší ze žlutokvětých druhů. V přírodě je v době květu vysoká až 41cm. Má největší květy ( 2cm) ze všech genlisejí. Listové růžice, velké asi 3,5cm, jsou složeny z mnoha velice slizkých masivních kopisťovitých lístků. Bývají v trsech po třech až čtyřech. Podzemní pasti, rhizofyly jsou dvoutvárné, dimorfní. Hlouběji zasahující dlouze stopkaté pasti mají menší měchýřky a užší vstupní krčky, pasti s krátkými stopkami mají velké, z jedné strany zploštělé měchýřky s širokými krčky. Tato genlisea je vytrvalá. Roste jen sotva vynořena konci listů z nejmokřejších míst na okraji dolíků v řídké nízké slatiništní vegetaci s rašeliníkem, rostlinami z čeledi Eriocaulaceae, bahničkou (Heleocharis acicularis) a dalšími krátkostébelnými šáchorovitými rostlinami. Voda v půdě je pravděpodobně stagnující. Podle pozorování tam genlisea loví hlavně půdní korýšky, často roztoče, méně háďátka. V preparátech byly také nalezeny prvoci, ale jejich nutriční význam je neurčitý.
Genlisey jsou rostliny obojživelné v tom smyslu, že mají asimilační listy, s průduchy na spodní straně, stavěné pro vzdušné prostředí, kdežto podzemní listy potřebují mít v půdě zamokřené.

Čeleď:
Lentibulariaceae

Původ:
Genlisea zlatá roste pouze v jihovýchodní části Brazílie, v úseku od státu Bahia po Santa Catarinu, ve výškách 800 až 2600m n.m., kde je deštivo a mlhavo.

Pěstování:
Genlisea se pěstuje velmi obtížně, roste pomalu. Je jen málo zkušeností s jejím pěstováním. Nejvíce této rostlině vadí vysoké letní teploty u nás, protože je to rostlina horská.

Množení:
Umělé rozmnožování pomocí oddělených asimilačních listů se nedaří. Některé druhy tohoto rodu mají schopnost vegetativního rozmnožování dceřinými rostlinkami, vznikajícími na obnažených podzemních nebo asimilačních listech, u některých i z adventivních pupenů v květenství.
Nové fotografie rostlin