Foto: Fouquieria
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny žlutá, červená, bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Fouquieria je nevelký rod rostoucí pouze v Mexiku a Dolní Kalifornii, jeden druh se nachází na jihozápadě USA. Patří sem trnité keře opadavé v období sucha, které se po vydatném dešti ihned olistí. Rostou v létě, na zimu listy opadávají. Květy jsou bílé, žluté až červené, vykvétají na koncích starších větví. Některé druhy snášejí přemrznutí a při dostatku vláhy i sluneční úpal.
Fouquieria diguetii je rozvětvený, až 4m vysoký keř, na bázi mírně ztlustlý. Listy jsou šedozelené, pýřité, 1cm široké a 3,5cm dlouhé. Ve velmi aridních vnitrozemských oblastech roste pomalu a rostliny vysoké 1,5m mohou být staré přes sto let. Má červené květy, pro ně se ale nepěstuje. Na rozdíl od způsobu růstu v přírodním prostředí roste v kultuře velmi rychle, pokud má dostatek místa pro kořeny, teplo, vodu a hnojivo, může dorůst v prvních dvou letech do výšky 2m. Snáší plné slunce a teplo, ale jen slabý mráz.
Fouquieria splendens se větví obvykle od báze, větve jsou 3cm silné a až 3,5m vysoké. Listy jsou tenké, světle zelené, objevují se po důkladném dešti a po několika týdnech bez dalších srážek často opadávají. Koncem léta rozkvétají na starších větvích klasy většinou červených květů, rostlina je v té době zcela bezlistá. Existují i bělokvěté a žlutokvěté populace, v kultuře jsou ale vzácné. Po krátkou dobu snáší teploty do -7°C.
Fouquieria fasciculata patří mezi dva nejvyhledávanější druhy rodu. Vytváří kuželovitý kaudex s jedním nebo více kmeny, vysokými až 5m. Rostlina je pro atraktivní kombinaci tmavozelené kůry a listů a načervenalých trnů vyhledávána už od mládí. Květy má drobné, bílé, vykvétají v zimě na koncích větví. Snáší plné slunce a teplo a po krátkou dobu i teploty do -4°C.
Fouquieria macdougallii nevytváří příliš velký kaudex, patří ale v rámci rodu mezi druhy, které nejdříve kvetou. Do květu mohou rostliny pěstované ze semen dorůst v průběhu tří až čtyř let, červené květy rozkvétají na jaře a v létě v několika vlnách. Snáší plné slunce a slabý mráz.

Čeleď:
Fouguieriaceae

Původ:
Fouquieria diguetii pochází z Dolní Kalifornie, Fouguieria splendens z jihozápadu USA, z Mexika. Fouquieria fasciculata je původem z Mexika a Fouquieria macdougallii také z Mexika.

Množení:
Tyto druhy se množí většinou semeny.
Nové fotografie rostlin