Zpět na seznam

Fíkovník banyán

Ficus benghalensis

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 25 m
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Fíkovník banyán je tropický strom vysoký až 25m, většinou vícekmenný, zdánlivě neomezeně rostoucí do šířky. Je to široce rozložitý strom s mnoha vzdušnými kořeny, které často vyrůstají v nové kmeny. Všechny části stromu obsahují lepkavou mléčnou šťávu. Listy jsou na spodní části chlupaté.

Strom má střídavé, oválné, až 25cm dlouhé, tuhé kožovité, na svrchní straně lesklé listy. Květy jsou jako u všech fíkovníků maličké a skryté v plodovitém útvaru. Plody jsou kulovité, asi 2cm velké, dlouhou dobu žluté, při zralosti červenavé.

Jméno „banyán“ je odvozeno od indického slova pro obchodníky, kteří v jeho stínu vykládali zboží. Protože větve jsou podpírány vždy nově dorůstajícími kmeny, může banyán dosahovat značného rozměru. Nejznámější exemplář pokrývá asi 2ha plochy. Jako mnohé z asi 750 druhů tohoto rodu je také banyán škrtičem. Jeho semena klíčí na jiných stromech, odkud mladé rostliny vysílají dolů vzdušné kořeny, které když dosáhnou k zemi, vyrůstají velmi rychle v nové kmeny. Hustý plášť z kmenů banyánu nakonec utiskuje hostitelský strom.

Fíkovník banyán je považován u hinduistů za posvátný. U hinduistů a buddhistů je ještě více ceněný fíkovník posvátný(Ficus religiosa), pod kterým prý Buddha dosáhl osvícení. Tento druh má modravě zelené, srdčité listy s dlouhými řapíky a s dlouze protaženou špičkou.

Čeleď:
Moraceae - morušovité

Původ:
Fíkovník banyán pochází z Indie.

Výskyt:
Fíkovník banyán roste především v tropické Asii.
Nové fotografie rostlin