Foto: Ferocactus
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny žlutá, červená, fialová, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Rod zahrnuje asi 30 druhů rozšířených na jihozápadě USA a v severním Mexiku. V anglofonních zemích je známý jako „Barrel cactus“. Rostliny jsou většinou v mládí kulovité, později sloupovité, největší druhy dosahují až 4m výšky. Květy mají žlutou, červenou, nachovou a růžovou barvu, tvoří se v cefáliu. Mnohé druhy snášejí mráz a intenzivní sluneční svit. Množí se většinou semeny.
Druh Ferocactus herreae je široký 30m, a může dosáhnout výšky až 2m. Semenáče jsou zpočátku kyjovité, umístěné na krátkém oddenku, který časem zmizí. Kvete v létě žlutými a červenými květy. Patří mezi nejsnadněji pěstovatelné a nejrychleji rostoucí kaktusy. Dospělé rostliny snesou teplotu -4°C po krátkou dobu. Tento kaktus se množí semeny.
Ferocactus glaucescens je šedomodrý, je široký i vysoký 35cm, nese trny volně hřebenovitě uspořádané podél žeber. Žluté květy mají průměr 3cm, vykvétají koncem jara, poté dozrávají v bílé dvoucentimetrové plody. U starších exemplářů se na nižších částech těla tvoří mělké trhlinky. Snese přemrznutí, delší mráz však spálí hrany žeber. Množí se semeny.
Ferocactus cylindraceus je pomalu rostoucí druh, často uváděný pod starším jménem Ferocactus acanthodes. Může dorůst do průměru až 35cm a letité rostliny mohou být až 2m vysoké. Druh má několik variet, které se rozlišují hlavně podle tvaru a barvy trnů. Barva trnů může být velmi různá i u členů jedné populace, od hnědé po červenou. Květy mají průměr 4cm, objevují se v létě v kruhu na temeni rostliny. Je náchylný k zahnívání, pokud je ale v suchu, snese krátce -7°C.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Ferocactus herrerae pochází z Mexika, Ferocactus glaucescens pochází z Mexika a Ferocactus cylindraceus z Arizony, Kalifornie, Mexika.
Nové fotografie rostlin