Zpět na seznam

Falenopsis líbezná

Phalenopsis amabilis

Detail
Kategorie Ostatní
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Falenopsis líbezná je tropický epifyt většinou jen se dvěma až čtyřmi listy na krátké ose s tlustými, zelenými bílými vzdušnými kořeny. Květy má bílé, se třemi úzkými a dvěma širokými okvětními lístky, šestý lístek je přeměněm v pysk, stopkatý, na bázi se dvěma velkými, nahoru ohnutými postranními laloky, mezi nimi žlutý s červenými tečkami a silným dvojitým hrbolem uprostřed, dále dopředu drakovitý až šípovitý, na konci tupý, se dvěma vláknitými přívěsky.
Listy jsou podlouhlé nebo nad středem trochu širší, 20 -30cm dlouhé, 4 -12cm široké, masité, většinou zahnuté dolů, na konci většinou tupé, naspodu často poněkud načervanalé. Květy vykvétají v převislých květenstvích 6 -12, 30 -100cm dlouhých latách. 8 -12cm velké, vnější okvětní lístky jsou úzce elipčité, oba spodní trochu šikmé, vnitřní směřují ke straně, jsou krátce stopkaté, zaokrouhlené až kosočtverečné. Plody jsou tyčinkovité, až 6cm dlouhé, s mnoha maličkými semeny.
Této rostlině se říká také „měsíční orchidej“. Je to jedna ze tří národních květin Indonésie. Její jméno se nevztahuje jen na tvar a barvu květů, ale především na dlouhou trvanlivost po dobu celé jedné měsíční fáze. Pěstují se i další z asi 45 druhů tohoto rodu a používají se i k šlechtění nových odrůd, zejména růžově květoucí Phalenopsis schilleriana.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Tato orchidej pochází z indomalajské ostrovní říše.

Výskyt:
Falenopsis líbezná je jednou z nejčastěji pěstovaných orchidejí.
Nové fotografie rostlin