Zpět na seznam

Fajus tankervillův

Phaius tanketvilliae

Foto: Fajus tankervillův
Detail
Kategorie Květiny
Barvy rostliny hnědá, bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Fajus Tankervillův je mohutná trvalka s hlízovitými ztlustlinami vždy na bázi jedné skupiny listů. Rostlina má velké květy, v mohutném, vzpřímeném, 1 -1,5m vysokém hroznu, s pěti úzkými, zevně bílými, na vnitřní straně světle hnědými okvětními lístky a zavinutými, zčásti purpurově červenavým pyskem.
Listy vyrůstají z půdy, jsou vzpřímené, s nezřetelně odsazeným řapíkem, úzké a dlouze protáhlé, 60 -100cm dlouhé, zašpičatělé, mezi podélně probíhajícími žilkami zbrázděně podélně zřasené. Květy směřují vodorovně ke straně, jsou 8 -12cm velké, s velmi mohutnými okvětními plátky, směřujícími nahoru a šikmo ke straně. Pysk se vine kolem středního sloupku, na bázi s hákovitou korunou a na konci s poněkud prodlouženým středním lalokem, buď na bázi žlutavé uprostřed bílé a pouze na konci červenavé nebo celkově červenavé a na konci světlejší. Plody jsou visící brázdité tobolky s množstvím nepatrných semen, objevují se jen zřídka.
Fajus je také zvaný „orchidej jeptišek“. Patří k největším pozemním orchidejím, většina ostatních, více než 18000 druhů této čeledi, roste převážně na stromech. I když pochází původně z poměrně dobrých půd ve výškách 600 -1300m a není zcela snadné ji pěstovat, rozšířila se i na mnohých místech v nížinách.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Fajus pochází z oblasti od Indie a jižní Číny až po Novou Guineu a severní Austrálii.
Nové fotografie rostlin