Zpět na seznam

Etlingera vyšší

Etlingera elatior

Foto: Etlingera vyšší
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny červená, růžová
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Etlingera vyšší je velká tropická trvalka se silnými stébly, 2 -6m vysoká. Vyznačuje se květy uspořádanými v hlávkách z růžových až zářivě červených, voskovitých podpůrných listenů se světlejším okrajem, spodní znatelně větší než horní na většinou bezlistých, 1 -2m vysokých výhonech ve stínu olistěných stébel.
Listy jsou uspořádané ve dvou řadách, s dlouhou listovou pochvou, jsou krátce řapíkaté, 30 -90cm dlouhé, 12 -20cm široké, zašpičatělé, se silnou střední žilkou a mnoha jemnými postranními žilkami. U květů je většinou viditelný jen jejich pysk, červený se žlutým nebo bílým lemem, téměř trubkovitý, na svrchní straně otevřený, jen na jedné rovině v květní hlávce zárověň rozvitý. Spodní listeny jsou bez květů, až 12cm dlouhé, směrem nahoru stále menší. Plody jsou okoruhlé, trochu masité, 2 -2,5cm velké, zelené až červenavé, kulovitých, asi 10cm velkých hlávkách.
Zázvorovitá etlingera patří k málo rostlinám, u kterých nepanuje jednotnost ani ohledně vědeckého jména. Často je také označována jako Nicolata elatior nebo Phaeomeria magnifica. Podobně stavěná, ale menší, méně nápadná květenství se nacházejí u mnoha zázvorovitých rostlin. U tzv. „žlutého kořene“ Curcuma longa, který poskytuje také koření kurkuma, obsažené ve známém kari, jsou listeny a květy bílé se zelenou, případně žlutou.

Čeleď:
Zingiberaceae - zázvorovité

Původ:
Etlingera vyšší pochází z indomalajského území.

Výskyt:
Etlingera roste jako trvalka ve všech tropických oblastech.

Použití:
Mladá květenství se v jihovýchodní Asii jedí syrová jako salát.
Nové fotografie rostlin