Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 18 cm
Šířka rostliny do 12 cm
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová, bílá
Barvy listů zelená, modrozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Eriosyce je kaktus s tvarem stonků buď nízce hlízovitým nebo krátce sloupovitým, případně dlouhým poléhavým. Mnohé druhy mají nápadné květy v barvách od bílé po červenou. Zejména nízké druhy mohou zahnívat.

Eriosyce napina je nízký druh s šedými stonky dorůstajícími průměru 4cm a výšky 6cm, jejich kořen je mnohonásobně větší. V létě se na rostlině objevují bělavé květy, které se objevují po jednom nebo podvou a pokrývají vrchol rostliny. Aby velký kořen nezahníval, je potřeba kořenový bal umístit do jednoho květináče a ten zasadit do velmi dobře propustného hrubého substrátu. Pokus je kaktus v suchu, snese krátce teplotu - 7°C.

Druh Eriosyce imitans má tmavé zploštělé tělo, které je pokračováním řepovitého kořene. Tělo je velké v průměru 8cm a jen několik centimetrů vysoké. Začátkem léta se objevují lesklé krémově zbrarvené květy o průměru 4,5cm. Roste pomalu a může trpět hnilobou. Pokud je suchý, snese teplotu -7°C.

Eriosyce senilis má jednotlivé, zpočátku kulovité stonky, které se postupně prodlužují až na průměr 8cm a do výšky 18cm, jsou pokryté zahnutými drátovitými trny, které jsou žlutavé až bílé s černými konci. Květy jsou trubkovité jasně červené o průměru 5cm. Rostlina snese horko, nepřímé světlo a mráz po krátkou dobu do -4°C.

Eriosyce villosa forma laniceps je solitérním druhem s hnědozeleným tělem, který pokrývají husté tenké šedé trny. Stonky dorůstají tloušťky až 8cm a výšky 12cm. Na jaře najednou rozkvétají jasně červené květy o průměru 2cm. Po krátkou dobu snese teploty -4°C.

Eriosyce subgibbosa var. nigrihorrida je jednotlivě rostoucí kaktus dorůstající výšky necelých 25cm, s černými až tmavě hnědými, asi cm dlouhými trny. Květy jsou jasně růžové o průměru 3cm, vyrůstají z vrcholu. Rostlina vyžaduje horko, dost nepřímého světla, po krátkou dobu snese teplotu -4°C.

Eriosyce occulta je nízký kulovitý kaktus s černými trny často až 17mm dlouhými. Starší rostliny tvroří trsy, snesou krátce -7°C.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Celý tento rod pochází z Chile.

Množení:
Rod se množí semeny.
Nové fotografie rostlin