Zpět na seznam

Epipermnum zpeřené zlaté

Epipermnum pinnatum ´aureum´

Foto: Epipermnum zpeřené zlaté
Detail
Kategorie Pokojové rostliny
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny zelená, Nažloutlá
Barvy listů žlutozelená
Tvary listů zpeřené, srdčité, vejčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, popínavá rostlina
Popis

Epipermnum zpeřené je pnoucí tropická rostlina až 15m vysoká, s masitými ostny těsně přitisklými k podložce a se vzdušnými kořeny. Rostlina se pne svými kořeny, má dlouze řapíkaté, vejčité až lehce srdčité listy se žlutými pruhy a skvrnami, u starších rostlin jsou velmi velké, většinou s otvory a hlubokými postranními zářezy.
Listy jsou střídavé, se silným řapíkem, který svými blanitými boky objímá výhon, u mladých rostlin jsou listy nedělené, až 15cm dlouhé, na velkých rostlinách až 80cm dlouhé a 60cm široké. Květy jsou nepatrné, po stovkách v asi 15cm dlouhé palici, která je obklopena bledě zeleným až žlutavým listenem. Plody jsou četné malé žlutavé bobulky, hustě nahloučené na palici.
Epipermnum je známá rostlina, kterou bychom ale v tropech těžko poznali. Pro nás je spolehlivou a nenáročnou rostlinou, která snáší i nejtmavší kouty obydlí, kde ale nepřekročí nikdy svou mladistvou formu, zatímco v tropech padnou do oka především velké rostliny. V kultuře se pěstuje téměř výhradně odrůda ´Aureum´ se žlutě skvrnitými listy. Planá forma má zelené listy a liší se jen nepatrnými detaily květů od svých příbuzných z rodů Monstera a Philodendron.

Čeleď:
Araceae - áronovité

Původ:
Epipermnum zpeřené pochází ze Šalomounových ostrovů.

Výskyt:
Epipermnum zpeřené roste všude v tropech, na stěnách domů a kmenech stromů.
Nové fotografie rostlin