Zpět na seznam

Epidendrum ibaguenské

Epidendrum ibaguense

Foto: Epidendrum ibaguenské
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 100 cm
Šířka rostliny do 5 mm
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Epidendrum ibaguenské je tropický epifyt se vzpřímeným stonkem, poléhavý nebo pnoucí, často asi 1m dlouhý a jen 5mm silný, z velké části pokrytý hnědavými listovými pochvami. Stonek je dlouhý a tenký, listy dvouřadě uspořádané. Květy tmavě červené až téměř žluté, s pěti okvětními lístky a jedním na konci trojlaločným a třásnitým pyskem, přirostlým ke střednímu sloupku.
Listy jsou přisedlé a objímající stonek, vejčité až dlouze protáhlé, 3,5 -16cm dlouhé, 0,8 -5cm široké, masité. Květy vykvétají většinou šikmo až strmě nahoru, v kulovitých nebo až 15cm dlouhých, hustých hroznech na konci stonku, který nese na posledních 10 -50cm jen šupinovité listy. Okvětní lístky jsou si navzájem velmi podobné, 12 -22mm dlouhé, 4 -8mm široké široké, pysk 8 -15mm dlouhý. Plody jsou šikmo elipčité, 2,5 -4cm dlouhé, s mnoha nepatrnými semeny.
Epidendrum může růst téměř všude, na holých skalách i na písčitých plochách, na stromech nebo dokonce na plovoucích ostrovech z naplaveného dřeva a vodních rostlin. Často roste na pustých plochách společně s klejichou a lantanou, které mají podobné barvy květů. Když se jeho stonky dotknou půdy, často vyženou na svých kolénkách nové kořeny a pokračují v růstu. Tak může být stonek až 10m dlouhý. Mnohé další z více než 800 druhů tohoto rodu jsou také pěstovány jako okrasné rostliny.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Výskyt:
Epidendrum je velmi rozšířené ve Střední a Jižní Americe, roste často na skalách, řidčeji na stromech, jinde jen v kultuře.
Nové fotografie rostlin