Zpět na seznam

Echynantus kořenující

Aeschynathus radicans

Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Echynantus kořenující je plazivý nebo až do 1m délky převisající epifyt. Všechny jeho části jsou chlupaté. Listy má vstřícné, květy zářivě červené, s dlouhou trubkou a žlutými skvrnami v jícnu, na konci s pěti laloky, z nichž oba horní jsou více než z poloviny srostlé.
Listy jsou vejčité až protáhle elipčité, 2 -4,5cm dlouhé, 1 -2,5cm široké, poněkud masité. Květy vykvétají jednotlivě v paždí listů nebo jsou shloučené na konci stonků. Kalich je zelený až tmavě purpurově hnědý, trubkovitý, 2 -2,5cm dlouhý, na konci s pěti krátkými, poměrně tupými cípy. Korunní trubka je 4,5 -6cm dlouhá, trochu ohnutá, čnělka a čtyři tyčinky jsou pod horním pyskem. Plody jsou podlouhlé tobolky, 2,5 -4cm dlouhé, ve zralosti se otevírají dvěma chlopněmi.
Všude v jihovýchodní Asiim především ale v horských lesích, se setkámě se zástupci tohoto rodu. Některým se daří na lesní půdě, ale většina jich roste na stromech. Jejich zářívě červené květy jsou opylovány ptáky. V amerických tropech zaujímí podobné místo velmi podobný rod Columnea s asi 75 druhy, který ale plodí bobule. Mnohé z dalších příslušníků této čeledi jsou oblíbené okrasné rostliny, např. africká fialka a krutiplod, které se ale sotva najdou plané.

Čeleď:
Gesneriaceae - podpětovité

Původ:
Tento epifyt pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Eschynantus roste v jihovýchodní Asii planě na stromech a skalách, jinak jen jako okrasná hrnková rostlina.
Nové fotografie rostlin