Zpět na seznam

Echinopsis eyriesii

Echinopsis eyriesii

Foto: Echinopsis eyriesii
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Echinopsis eyriesii je v kultuře pravděpodobně nejrozšířenější kaktus. Pěstuje se často jako pokojová rostlina. Je nenáročná a má výborné růstové vlastnosti, pro které se osvědčil jako výborná podložka pro roubování.
Tento kaktus je v mládí kulovitý, ve stáří výrazně prodloužený, až 1,5m vysoký kaktus. Má 11 až 16 mohutných a rovných žeber. U mladých jedinců jsou areoly plstnaté, později holé. Trny jsou krátké, tuhé šídlovité. Ze starších areol poblíž vrcholu rostliny vyrůstají čistě bílé, vonící květy s dlouhou trubkou porostlou šupinami a šedými vlasy. Květy dorůstají do délky 25cn a na starších rostlinách se jich otevírá několik najednou. Otevírají se v podvečer a druhý den většinou uvadnou, pouze na chladnějším stanovišti vydrží dva až tři dny.
Echinopsis eyriesii má krátké, tuhé trny a čistě bílé vonící květy. Častěji se ale pěstují hybridy. Echinopsis eyriesii se křížil s blízce příbuznými druhy jednak neúmyslně pro snadnou zaměnitelnost, jednak úmyslně pro získání barevnějších květů a ještě životaschopnějších a dříve kvetoucích jedinců. Nejčastěji se Echinopsis eyriesii křížil s bíle kvetoucími druhy Echinopsis turbinata a Echinopsis tubiflora nebo s růžovokvětým ale nevonícím druhem Echinopsis oxygona. Například rostliny s delšími odstávajícími trny a bílými nevonícími květy svědčí o hybridizaci druhů Echinopsis eyriesii a Echinopsis oxygona. Dále existují tzv. „paramont“ hybridy s pestře zbarvenými květy. Vznikly křížením druhu Echinopsis eyriesii s některými barevně kvetoucími druhy rodu Echinopsis a Lobivia.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Druh Echinopsis eyriesii pochází z jižní Brazílie, pozdější naleziště jsou uváděna v Uruguayi a Argentině. V současnosti se tento kaktus nachází pouze v Uruguayi ve společnosti trav a dalších kaktusů.

Pěstování:
Echinopsis eyriesii dobře roste a bohatě kvete, pokud ho často přesazujeme do výživného substrátu s dostatkem organických příměsí a vydatně zaléváme. V zimě potřebuje naprosté sucho a teploty od 5 do 15 stupňů.

Množení:
Tento kaktus množíme zakořeňováním odnoží a semeny.
Nové fotografie rostlin