Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 40 cm
Šířka rostliny do 7 cm
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová, fialová, bílá, růžová, Nažloutlá, oranžovožlutá, žlutobílá, narůžovělá, žlutozelená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, mrazuvzdorná, písčité půdy, chudé půdy, náročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Většina druhů rodu Echinocereus vytváří velké trnité polokulovité trsy. Je to velmi rozsáhlý rod, ve kterém se najdou i jiné formy, od tenkých, převislých a plazivých až po miniaturní solitérní. Květy mají všechny barvy i odstíny: bílé, žluté, růžové, oranžové, červené, karmínové a zelené. Některé druhy se pěstují v zahradě i v severních oblastech, protože snesou delší období při teplotách po -18°C. Mrazuvzdorné se na podzim dehydratují, i když mají dostatek vláhy, to jim umožné přečkat nízké teploty. Tento rod roste v USA a Mexiku.

Echinocereus coccineus var. neomexicanus má stonky dorůstající do průměru až 7cm a odnožují, tak vznikají polokulovité trsy o průměru až 35cm. Květy jsou velké 5cm, červené, rostou po celém povrchu rostliny, kvetou koncem jara. Tento druh snese teploty až -10°C, musí ale být zcela vyschlý.

Druh Echinocereus papillosus vytváří trsy poléhavých, 2 -3cm silných stonků. Dosahuje délky až 30cm, a proto je vhodný do závěsných košů. Začítkem léta vykvétají jasně žluté květy velké 12cm s červeným jícnem. Tento kaktus snese po krátkou dobu teploty do -7°C. Během zimy se dehydratuje, je tedy scvrklý a nevzhledný, chání se tak ale před zmrznutím.

Echinocereus pentalophus je jedním z nejvhodnějších druhů rodu pro závěsné koše, má 2 -3cm silné stonky dorůstající 40cm i více. Na konci jara se na krátký čas obalí velkými růžovými květy s bílými jícny, velkými 10cm. Je-li rostlina v suchu, snese krátce -7°C. V zimě se stonky smrští a zfialoví, na jaře ožijí.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Echinocereus coccineus var. neomexicanus pochází z Nového Mexika v USA, Echinocereus papillosus a Echinocereus pentalophus pocházejí z Texasu v USA.

Množení:
Echinocereus coccineus var. neomexicanus se množí většinou semeny, Echinocereus papillosus i Echinocereus pentalophus se množí semeny i řízky.
Nové fotografie rostlin