Foto: Echeveria
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá, červená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, mrazuvzdorná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, nádoby
Popis

Echeveria je velký rod listových sukulentů, roste od Mexika jižně na severozápad Jižní Ameriky. Růžice mohou být kompaktní, s krátkým stonkem i volné, na přímých nebo převislých stoncích. Velikost jednotlivých růžic se pohybuje od 3cm do více než 20cm. Listy jsou velmi variabilní, silné i tenké, hladké u chlupaté, v různých barvách včetně pastelových odstínů modré, růžové, nachové a červené. Kromě přirozených forem existuje množství vyšlechtěných hybridů s velkými barevnými, někdy zvlněnými nebo bradavičnatými listy. V přírodě roste většina druhů ve stínu a mnohé snášejí přemrznutí. Velké atraktivní hybridy mají užší rozmezí tolerance a nesnesou ani příliš vysoké, ani příliš nízké teploty.
Echeveria agavoides je pomalu rostoucí druh, který tvoří přisedlé růžice o průměru asi 20cm a někdy od báze odnožuje. Masité listy mají červený okraj. Žluté a červené květy jsou uspořádány do klasů dlouhých až 50cm. Snáší více slunce než jiné druhy a i krátké přemrznutí.
Echeveria lilacina má šedofialové růžice tenkých dužnatých listů, které dosahují průměru 12cm a občas se větví. Koncem jara vyrůstají až 16cm dlouhé klasy červenavých květů. Tento druh snese při zastínění dost velké teplo a krátká období do -7°C. Slabě odnožuje, množí se hlavně listy a semeny.
Echeveria purpusorum je drobná a pěstuje se obtížněji. Růžice silných tečkovaných listů dodahují v průměru jen kolem 6cm a při správném světle získají nachový nádech. Koncem jara se objevují klasy žlutých květů. Tento druh vyžaduje jasné nepřímé světlo, na prudkém slunci ztrácí barvu. Dává přednost propustné půdě a snáší přemrznutí.
Echeveria x ´Topsy Turvy´ je kultivar se zvláštními šedozelenými listy, které jsou ostře přehnuté dolů, často se objevují kadeřavé růžice. Na konci vegetačního období se tvoří krátké klasy pětičetných červených květů.

Čeleď:
Crassulaceae - tlusticovité

Původ:
Všcechny tyto druhy pocházejí z Mexika.

Množení:
Echeveria agavoides a Echeveria purpusorum se množí semeny, Echeveria lilacina slabě odnožuje, množí se zejména listy a semeny. Echeveria x ´Topsy Turvy´ se snadno množí listy nebo odnožemi, snáší horko a nepřímé světlo, i krátká období teplot do -7°C.
Nové fotografie rostlin