Zpět na seznam

Duranta vzpřímená

Duranta erecta

Foto: Duranta vzpřímená
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Duranta vzpřímená je až 6m vysoký keř, často s trny až 3cm dlouhými, zřídka rostoucí jako malý strom. Má převislé, čtyřhranné větvičky se vstřícnými listy, malé, téměř pravidelné fialové květy, plody oranžově žluté.
Listy jsou elipsovité až opakvejčité, 2,5 - 7cm dlouhé a 1 -3,5 cm široké, v horní půlce často s pilovatým okrajem. Květy vykvétají v převislých, až 15cm dlouhých hroznech, asi 1cm velké, s pětizubým kalichem, úzkou, zahnutou korunní trubkou a pěti většinou světle fialovými korunními cípy, z nichž většinou fialovými korunními cípy, z nichž většinou jen dva spodní nesou tmavší prožek, zřídka jsou také celé bílé. Plody jsou kulovité až vejčité peckovičky, asi 1cm velké, slabě pětidílné, s krátkým zobákem vzniklým ze zachovaného kalichu.
Duranta vzpřímená má velmi rozsáhlé přirozené rozšíření, od jihu USA až po jižní Brazílii. Navíc se nyní šíří také na dalších kontinentech. Protože je silně jedovatá, netrpí okusem. Její květy vzdáleně připomínají pomněnku. Její vzhed ani jednotlivé plody sice nejsou zvlášť pohledné, ale jsou téměř po celý rok k dispozici v tak velkém množství, že keř jako celek je přece jen atraktivní.

Čeleď:
Verbenaceae - sporýšovité

Původ:
Duranta vzpřímená pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Duranta vzpřímená roste v zahradách a v mnoha oblastech zplaňuje.
Nové fotografie rostlin