Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, srdčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Dombeja je tropický strom vysoký až 10m, někdy roste keřovitě. Má velké, srdčité až slabě laločnaté listy, většinou se sedmi hlavními žilkami, které vycházejí paprskovitě z bodu nasazení řapíku. Květy růžově červené vykvétají v květních hlávkách, visících na dlouhých stopkách.

Listy jsou střídavé, až 25cm dlouhé, s velkými palisty. Čepel listu je až 30cm široká, navrchu drsná, naspodu měkce chlupatá. Okraj listu je zoubkovaný. Květy jsou hustě nahloučené v polokulovitých, hlávkovitých okolících o průměru až 15cm, zpočátku obklopených velkými zelenými listeny. Jednotlivé květy jsou až 2,5cm dlouhé, jejichž četné tyčinky jsou spojeny do jednoho sloupku, žluté prašníky jsou volné. Plody jsou malé tobolky s mnoha semeny, skoro až do zralosti obklopené zvadlými zbytky květů.

Navzdory svému anglickému a německému jménu (Hortensienbaum, Hydrangea Tree), není tento strom příbuzný s hortenzií, ale spíše s kakaovníkem. Rod Dombeya zahrnuje celkem asi 230 druhů, z toho téměř 190 z ostrova Madagaskar. Ostatní druhy pocházejí z Afriky a z Maskarén. Většina z nich má malá květenství bez obalných listenů a jen málokteré jsou podobně atraktivní jako „hortenziový strom“, jsou ale k vidění vzácněji. Mnohé druhy, především z jižní Afriky, snášejí i lehký mráz, takže se dají pěstovat ještě i ve Středomoří.

Čeleď:
Sterculiaceae - lejnicovité

Původ:
Dombeja pochází z Madagaskaru.

Výskyt:
Dombeja se vysazuje zejména v parcích a zahradách.
Nové fotografie rostlin