Zpět na seznam

Dioon mexický

Dioon edulem

Foto: Dioon mexický
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 2 m
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Použitelné části rostliny plod
Popis

Dioon mexický je stromovitá palma s krátkým a tlustým kmenem a s dlouze zašpičatělými šupinami. Zpeřené lístky jsou na bázi sotva užší než uprostřed, bez střední žilky. Vzrůst je téměř bezkmenný nebo vzpřímený, nedosahuje výšky ani 2m. Listy jsou až 1,8m dlouhé, nejmladší s lístky přehnutými přes střední žilku. Starší lístky jsou 5 -6mm široké, tuhé, s pichlavou špičkou, řapík listů je bez postranních trnů. Plodem jsou vejčitá žlutá semena, asi 10 až 12mm dlouhá, viditelná až po rozpadu šišky, která je po dozrání oranžově červená.
Také některé další „palmové kapradiny“ se často pěstují. Na rozdíl od tohoto druhu jsou u nich zpeřené lístky na bázi značně užší než uprostřed. Dalšími znaky jsou šupiny šišek. U Zamia tvoří šestihranný vzorek, u Ceratozamia nesou navíc dva trny. U Encephalartos se sice překrývají jako zde, jsou ale tupější a tvoří většinou kosočtverečný vzorek. Kromě toho má většina z asi 35 druhů širší lístky, které nesou na okraji alespoň několik trnů nebo mají samy několik špiček.

Čeleď:
Zamiaceae - zamiovité

Původ:
Dioon mexický pochází ze Střední Ameriky.

Výskyt:
Dioon mexický roste v mnohých bezmrazých oblastech.

Množení:
V masivních šiškách jsou uprostřed kštice listových vějířů rozmnožovací orgány. Šupiny šišek mají nahoru ohnutou špičku, samčí s četnými pylovými váčky na spodní straně, samičí mají vždy po dvou dovnitř obrácené základy semen.

Použití:
Ze škrobnatých semen tohoto druhu je možné získávat mouku (latinský název „edule“ znamená „jedlý“. Je ale velmi důležité zpracování, protože všechny cykasovité rostliny obsahují vysoce účinné nervové jedy.
Nové fotografie rostlin