Zpět na seznam

Dendrobium vznešené

Dendrobium nobile

Foto: Dendrobium vznešené
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny od 30 cm do 75 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Dendrobium vznešené je tropický epifyt, vzpřímený, s více masitými, 30 -75cm dlouhými, poněkud podélně zbrázděnými stonky, většinou po úsecích zahalenými blanitými obaly. Okvětní lístky jsou na bázi téměř bílé, na špičce fialové až růžové, tři vnější jsou úzké, dva vnitřní širší, elipčité, směřující trochu ke straně až lehce vzhůru, třetí vnitřní vytvořený jako kornoutovitý, nahoře otevřený pysk, na špičce fialovo růžový, uprostřed bílý až žlutavý, v jícnu sametově vínově červený až purpurově hnědý.
Listy jsou dvouřadě uspořádané, dlouze protáhlé až elipčité, 7 -11cm dlouhé, 2 -3cm široké, se šikmou špičkou. Květy jsou vonné, 5 -8cm velké, se středním sloupkem ukrytým v pysku. Rostlina má většinou početná květenství na dlouhých, zpravidla bezlistých stoncích vždy se 2 -4 květy. Plody jsou krátké, hranaté tobolky s mnoha maličkými semeny.
Dendrobium nobile je národní rostlinou Sikkimu. Roste v horských polohách až do výšky 1800m a vyžaduje chladné noci, aby kvetla. Velké exempláře mohou mít najednou až 200 -300 květů. Také další z více než 900 druhů tohoto rodu se pěstují jako okrasné rostliny. Mají většinou červené květy, kornoutový, dlouze špičatý pysk. Květy druhu Dendrobium thyrsiflorum visí dolů v hustých hroznech a jsou bílé se žlutým pyskem.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Tato orchidej pochází z oblasti od severní Indie až do jižní Číny a Thajska.
Nové fotografie rostlin