Zpět na seznam

Dávivec otokovitý

Jatropha podagrica

Foto: Dávivec otokovitý
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Použitelné části rostliny plod
Popis

Dávivec otokovitý je až 1,5m vysoký tropický málo větvený keř s masitými, vzpřímenými větvemi. Může dorůst až do 3m. Vyznačuje se tlustým kmenem, na bázi vydutým. Listy jsou nahloučené na konci, pětilaločné. Květy vykvétají ve vzpřímených chocholících, jejich poslední rozvětvení je zářivě červené jako korunní plátky.
Listy jsou dlouze řapíkaté, síťovité, 10 -30cm velké, laloky jsou nejširší uprostřed, s vlnitým okrajem, naspodu často namodralé. Květy jsou asi 1 -1,5cm velké, s pěti korunními plátky, většina jich je samičích, s 6 -10 žlutými tyčinkami, méně samičích, se třemi rozvětvenými bliznami. Plody jsou okrouhlé tobolky, 1,5 -2cm velké, modravě zelené, ve zralosti hnědé a otevírající se třemi chlopněmi.
I když může dávivec, zvaný také „guaremalská rebarbora“, ve svých hlízách shromažďovat vodu, shazuje ta sucha své listy. Jako většina pryšcovitých rostlin má ve všech svých částech mléčnou šťávu. Také některé další z 175 druhů tohoto rodu jsou často ko vidění. Tzv. korálová rostlina má podobné květy a listy dělené téměř až k bázi na 7 -11 úzkých lístků, které mohou být ještě dále laločnaté. Její květy jsou až 2,5cm velké a většinou sytě růžové. Dávivec Jatropha curcas má malé zelenavé květy.

Čeleď:
Euphorbiaceae - pryšcovité

Původ:
Dávivec otokovitý pochází ze Střední Ameriky.

Výskyt:
Dávivec roste v zahradách a na suchých místech.

Použití:
Olej ze semene dávivce Jatropha curcas se zpracovává mimo jiné na svíčky a mýdlo.
Nové fotografie rostlin