Zpět na seznam

Cyatea australská

Cyathea australis

Foto: Cyatea australská
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 20 m
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Cyatea je stromovitá palma se štíhlým kmenem, hustě osazeným velkými, elipsovitými jizvami po listech, nahoře vypadá kuželovitě zesílený pláštěm ze starých listových bází a krátkých kořenů, u mladších rostlin je takový celý kmen. Mladé vějíře jsou šnekovitě stočené, hustě pokryté hnědými šupinami. Na spodní straně zpeřených lístků jsou sporoše, které nejsou přímo na okraji.
Růst této palmy je vzpřímený, až 20m vysoký, většinou ale mnohem menší. Listy jsou asi 1,5 až 3,5m dlouhé, deštníkovitě rozprostřené, dvakrát až třikrát zpeřené. Lístky jsou úzké a protáhlé, na okraji často hluboce zastřižené, listy a lístečky jsou směrem k bázi silněji dělené, ke špičce spíše splývající. Řapík vějíře a střední žilka jsou pokryté šupinami a chlupy, často i bradavkami nebo ostny. Sporoše jsou patrné jako okrouhlé nebo ledvinovité body na spodní straně listů, po obou stranách střední žilky lístečků, ve více méně stále stejné vzdálenosti od okraje listů.
Rod Cyathea zahrnuje asi 650 druhů vzájemně si velmi podobných. Mnohé z nich mají jen velmi malé přirozené území rozšíření. Asi polovina druhů má blanku přes mladé sporoše, ostatní - jako i Cyathea australis - ji nemají. Tyto byly dříve také oddělovány jako rod Alsophila, ale to není žádný přirozený okruh příbuznosti.

Čeleď:
Cyatheaceae - cyateovité

Původ:
Cyatea australská pochází z Austrálie a Tasmánie.

Výskyt:
Cyatea roste po celém světě v tropických až teplých mírných oblastech, především v okruhu vlhkých horských lesů.
Nové fotografie rostlin