Zpět na seznam

Conophytum burgeri

Conophytum burgeri

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Šířka rostliny do 4 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby
Popis

Conophytum burgeri je jedním z největších objevů poválečných let, popsaný roce 1967 Louisou Bolusovou. V přírodě roste jen na jediné lokalitě mezi městy Springbok a Pofadder. Má velmi originální stavbu: průsvitné kuželovité tělo s lesklou pokožkou, na které bývají pevně ulpělé zbytky starých pletiv.

Pokožka ani naprostá většina vnitřního obsahu těla, nemá téměř žádná barviva. Buňky s chlorofylem jsou pouze v bazální části, která je přitisknutá k půdě. Zde je také tělo nejširší, má průměr až 40 mm. Štěrbina po srůstu listů v horní části kužele je téměř nezřetelná. Prorůstající květ nemůže tedy pouze roztáhnout štěrbinu, ale musí protrhnout pokožku. Celý děj je možné v průsvitném těle snadno pozorovat.

Semena jsou velmi drobná. Tento druh je velmi blízce příbuzná rodu Ophthalmophyllum.

Čeleď:
Mesembryanthemaceae – kosmatcovité

Původ:
Rod pochází ze západních částí Kapska a jižní Namibie.

Pěstování:
Rostliny tohoto rodu mají jen velmi mělké kořeny, protože po většinu roku nepotřebují přijímat vodu. Hlavní období růstu v našich podmínkách je v září a říjnu, zaléváme ale od srpna do prosince.

Na podzim a po celou zimu mají mít rostliny co nejvíce světla a teplotu asi 12 až 15 °C. V době vegetačního klidu, na jaře a začátkem léta, je ponecháme bez zálivky a zabraňujeme přehřívání mírným zastíněním.
Nové fotografie rostlin