Foto: Conophytum
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 3 cm
Šířka rostliny od 2 mm do 3 cm
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Conophytum je velký a variabilní rod malých a obtížně pěstovatelných rostlin. Vzhledem k malým rozměrům rostliny je možné umístit větší počet druhů v omezeném prostoru. Druhy tohoto rodu rostou v zimě, v létě vyžadují pouze stín a občasnou zálivku. Koncem jara se těla rostlin začnou smršťovat, uprostřed léta jsou zcela suchá a ukrývají a chrání nové listy. Na podzim prorazí nové listy suchými zbytky. Podobně jako u rodu Lithops jsou rostliny vytvořeny jedním nebo více páry listů. Některé druhy velkého stáří ale vytvářejí i krátký stonek. Jednotlivá těla nejrůznějších tvarů a barev mohou mít průměr od 2mm do 3cm. Květy jsou také v rámci rodu dost proměnlivé, najdeme zde květy noční i denní, bílé nebo růžové až nachové nebo žluté a oranžové.
Conophytum friedrichiae je druh původně řazený do rodu Ophtalmophyllum, podobá se zástupcům rodu Lithops s měkkým tělem. Těla o průměru dva centimetry a výšce 3cm rostou jednotlivě nebo vzácně ve skupinkách po dvou až třech, jsou nachová s okrouhlými okénky. Pěstuje se mnohem snadněji než typičtější zástupci rodu Conophytum, v období klidu snesou určitou vlhkost, je třeba je chránit před mrazem.
Conophytum limpidum je druh původně řazený také do rodu Ophtalmophyllum. Vytváří trsy složené z často přes 50 „jedinců“. Těla jsou zelená s okrouhlým sklovitým okénkem na vrcholu, o průměru 2,5cm a o málo vyšší. Kvete na podzim, květy jsou někdy bílé, většinou ale růžové a často vonné. Rostliny vyžadují dostatek nepřímého světla a mírné teplo, v létě snesou občasnou zálivku, ale je nutné je chránit před mrazem.
Conophytum verrucosum je druh rostoucí jednotlivě, někdy ale tvoří i skupinky po několika jedincích. Listy se mohou mezi sebou lišit jak strukturou, tak barvou. Bývají červenohnědé až olivově zelené. Kvete na podzim, květy má velké 2 -3cm, bílé až světle růžové. Vyžaduje nepřímé světlo a ochranu před vedrem, snáší mírná mráz.

Čeleď:
Mesembryanthemaceae - kosmatcovité

Původ:
Rod je rozšířen a pochází z jižní Afriky.

Množení:
Tyto druhy se množí semeny.
Nové fotografie rostlin