Zpět na seznam

Cleistocactus strausii

Cleistocactus strausii

Foto: Cleistocactus strausii
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 1 m
Šířka rostliny do 8 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Kleistokaktusy jsou štíhlé, válcovité, velmi otužilé kaktusy. Tento rod zahrnuje asi 40 druhů. Některé mají plazivý, jiné vzpřímený stonek.
Ke vzpřímeně sloupovitým druhům patří Cleistocactus strausii, který je považován pro své hustě bělostříbrné otrnění a červené květy za nejkrásnější druh tohoto rodu. Zpočátku roste solitérně, později u stonku odnožuje a vytváří menší skupiny. Dorůstá okolo 1,5m výšky a přibližně 8cm šířky. Na pokožce je mnoho přímých trnů bílé barvy, které ve spodní části rostliny, nebo u starších, již nerostoucích stonků tmavnou. Samosprašné, trubkovité, červené květy se objevují na boku stonků poblíž vegetačního vrcholu a jsou kleistogamické - obaly oboupohlavných květů v době zralosti tyčinek a pestíků se neotevírají a dochází k samoopylení. Květy se tvoří u jedinců vysokých až 50 a více centimetrů.
Tento kaktus je štíhlý, bíle otrněný sloup. Jako malý není hustě otrněný, teprve ve starším věku stonky výrazně sílí a otrnění houstne.
Rodu Cleistocactus jsou vzrůstem i otrněním podobní příslušníci rodu Haageocereus, nejsou ale příbuzní. Do tohoto rodu patří asi 50 druhů s hustými žlutými trny. Jejich stonky jsou pouze několik centimetrů silné, až 3m dlouhé, částečně vzpřímené nebo plazivé. Většina z nich patří ve sbírkách k dekorativním rostlinám, ale ve starším věku je musíme přivázat k opoře. Nejčastěji pěstovaný druh Haageocereus versicolor v dorůstá v dospělosti 1,5m výšky a pouze 5cm šířky.

Čeleď:
Cactecae - kaktusovité

Původ:
Tento druh pochází z hor bolivijského departmentu Tarija ve výšce okolo 1750m n.m.

Pěstování:
Cleistocactus strausii je otužilý druh, který můžeme v létě umístit do zahrady. Nejlépe roste ve skleníku, kde v dostatečně vlhkém a propustném substrátu roste až 20cm za rok. V době vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a jen mírně stíněné, dostatečně větrané stanoviště. V zimě mu vyhovuje sucho a teploty od 5 do 15 stupňů.

Množení:
Tento kaktus se rozmnožuje semeny a odnožemi.
Nové fotografie rostlin