Zpět na seznam

Citroník kyselý jalm

Citrus aurantifolia

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Citroník kyselý je tropický strom nebo vysoký keř až 5m, s hustou, většinou okrouhlou korunou. Jeho větvičky mají špičaté trny, listy zřetelný odstup mezi čepelí a poněkud rozšířeným řapíkem, okraj listů s lehkými zářezy. Bílé květy a zelené, kulaté plody.

Listy jsou střídavé, elipčité, až asi 10cm dlouhé, s prosvítajícími tečkami. Květy vykvétají jednotlivě nebo ve skupinách, mají asi 3 -4cm v průměru, jsou vonné, se zeleným kalichem, čtyřmi až šesti bílými korunními plátky, četnými tyčinkami a hlávkovou bliznou. Plody jsou kulovité, 3 -7cm velké, ve zralosti zelené nebo zelenavě žlutavé, uvnitř stavěné jako citrón.

Ze všech citrusových plodů se v tropických zahradách setkáme s kyselým jalmem nejčastěji. Pěstuje se ve vlhkých tropech podobně často jako citroník největší (Citrus maxima). Ten má listovitě rozšířené řapíky a mnohem větší, často hruškovité plody.

Čeleď:
Rutaceae - routovité

Původ:
Citroník kyselý pochází z indomalajské oblasti.

Výskyt:
Citroník kyselý jalm se pěstuje většinou v domácích zahradách.

Použití:
Šťáva z plodů a někdy také olej ze slupek plodů se používají k aromatizaci mnoha pokrmů a nápojů a také v medicíně. Šťáva je mnohem aromatičtější než u citronu, bez ní by nebylo možné si představit brazilskou Caipirinhu.
Nové fotografie rostlin