Zpět na seznam

Citlivka stidlivá

Mimosa pudica

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny fialová, růžová
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, dlanitě složené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Citlivka stidlivá je tropický keř vysoký až 1m, s ostnitými větvičkami. Při dotyku se sklapnou zpeřené lístky dohromady a celé listy se svěsí dolů. Květy vykvétají v kulovitých, růžových až světle fialových hlávkách.

Listy jsou střídavé, dvojitě zpeřené, s jedním nebo většinou dvěma páry jařem 1. řádu, které vypadají skoro dlanitě vycházející z jednoho bodu, a dále s 10 -26 páry podlouhlých, 3 -12mm dlouhých a 1 -2mm širokých zpeřených listů. Květy jsou pohromadě v hlávkách velkých 1 -2cm, jednotlivé květy jsou maličké, s růžovými až světle fialovými tyčinkami, 5 -8mm dlouhými. Plody jsou po několika v chomáčích, až 2,5cm dlouhé a 4mm široké, ploché, se štětinatě chlupatým orámováním, z něhož vypadávají ve zralosti jednosemenné části.

Pohybují se všechny rostliny, ale většinou je to patrné až na zrychleném filmu. Pro nejrychlejší pohyby, např. pukání plodů potřebujeme časovou lupu. Pouze u mimozy citlivky a několika dalších rostlin můžeme pohyby dobře pozorovat pouhým okem. Dotyk vyvolává signál, který je předáván dále podle teploty a síly podráždění rychlostí 0,5 až 10cm za sekundu. Určité buňky v listových koléncích na to reagují snížením vnitřního tlaku, takže se smrští, a tím způsobí pohyb.

Čeleď:
Mimosaceae - citlivkovité

Původ:
Citlivka stydlivá pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Citlvka stydlivá roste jako plevel v mnoha tropických oblastech.
Nové fotografie rostlin