Foto: Cissus
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny zelená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Cissus je velký rod, ze kterého byl oddělen největší kaudiciformní druh rodu Cyphostemma. Mezi zbývajícími druhy jsou sukulentní i nesukulentní liány. Pro pěstitele sukulentů mohou být zajímavé sukulentní liány a jednoleté liány zatahující do kaudexu nebo hlízovitých kořenů. Květy jsou nenápadné, drobné a zelené, tvoří se z nich ale malé červené nejedlé bobule. Většina sukuletních druhů snáší půldenní slunce, většinou ale nesnesou mráz. Rod je rozšířen do Nového světa po Asii, většina sukuletních druhů však pochází z Afriky.
Cissus tuberosus je v dospělosti velmi atraktivní, může být ale i na obtíž. Na jaře vyrůstají ze ztlustlého zeleného kaudexu liánovité stonky s hluboce dlanitosečnými listy až 3cm širokými. Když se stonky dotknou vlhkého substrátu, zakoření a během vegetační sezóny vytváří další malý kaudex. Pokud je nebudeme omezovat v růstu na venkovním záhonu, mohou pokrýt i několik metrů čtverečních. Druh snese horko i prudké slunce a kaudex snese krátké období mrazu.
Cissus saundersii vyhání z hlízovité kořenu jednoleté popínavé stonky s dužnatými listy. Jemně pýřité složené listy jsou pětičetné a široké 8cm. Během vegetační sezóny může narůst stonek o několik metrů, šplhá vzhůru pomocí úponek. Ztlustlý nadzemní kmen vzniká až po čase, rozvětvené hlízovité kořeny je ale možné odkrýt a vyzvednout. Liánové stonky snesou prudké horké slunce, odhalené kořeny ale potřebují stín. Nesnáší mráz a v období klidu by měl být v suchu.

Čeleď:
Vitaceae - révovité

Původ:
Druh Cissus tuberosus pochází z Mexika a Cissus saundersii z Afriky.

Množení:
Oba druhy se množí semeny i řízky.
Nové fotografie rostlin