Foto: Ceropegia
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny červená, bílá
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Ceropegia je početný a variabilní rod rozšířený v Africe, ve východní Asii a na Kanárských ostrovech. Mnoho druhů vytváří podzemní hlízy a vytvrvalé nebo jednoleté popínavé nebo přímé stonky. Některé druhy podzemní zásobní orgány nemají a vytvářejí ztlustlé vzpřímené nebo pnoucí stonky. Květy jsou nevonné a mají dlouhou, na bázi rozšířenou trubku. Dolů obrácené chlupy uvnitř květní trubky přivedou opylující hmyz do květu a zvadnou, propustí ho terve po opylení. U mnoha druhů jsou korunní lístky na koncích semknuté všechny druhy jsou olistěné, u některých jsou ale listy redukovány na drobné šupiny. Rostliny tohoto rodu vyžadují částečný stín a teplo. Pro dobrý růst druhů s velkými hlízami je důležitá propustná půda.
Ceropegia devechii má šedozelené, skvrnité popínavé stonky 1cm silné, dosahující délky přes 1m. Květy jsou dlouhé 4cm o průměru 5cm, rozkvétají v letních měsících. Rostlina vyžaduje dostatek nepřímého světla a nesnáší mráz. Pokud nemá v létě dostatek tepla, měla by se omezit zálivka.
Druh Ceropegia stapelliformis má stonky o průměru 1,5cm, dlouhé až 1,5m. Bílé a červenohnědé květy jsou 5cm dlouhé a 3cm široké. V dobrých podmínkách kvete od jara do podzimu. Nesnáší plné slunce ani mráz.

Čeleď:
Asclepiadaceae - klejichovité

Původ:
Oba druhy pocházejí z Afriky.

Množení:
Ceropegia se množí semeny nebo řízky.
Nové fotografie rostlin