Zpět na seznam

Cereus peruvianus

Cereus peruvianus

Foto: Cereus peruvianus
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 7 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, střešní zahrady
Popis

Cereus peruvianus je jeden z nejdéle známých kaktusů. Podobně jako některé opuncie se druhotně rozšířil na další místa, a to nejen na jihoamerickém subkontinentu. Je to sloupovitý kaktus, který dorůstá výšky 6 až 7m, v dospělosti se bohatě rozvětvuje. Jednotlivá ramena jsou 30 až 60cm dlouhá, modravě ojíněná, později zelenající. Tenká žebra jsou výrazně vystouplá, 4 až 6cm dlouhá. Plstnaté areoly nesou až 2,5cm dlouhé, hnědé až černé, silně bodavé trny. Rostlina vykvétá velkými až 15cm dlouhými bílými květy, které se otevírají po západu slunce na jedinou noc. Mají silnou vůni, kterou lákají své opylovače, noční motýly z čeledi lišajovitých.
Cereus peruvianus vytváří jako mladá rostlina přímý nevětvený stonek. Když doroste do výšky asi 1m, začne v horní části stonku odnožovat a ve spodní často dřevnatět. Počet žeber je u rostlin velmi variabilní, nejčastěji jich je 5 až 6, někdy pouze 4, jindy až 9. Čím je rostlina starší, tím se počet žeber zvyšuje. Cereus peruvianus je robustní, v minulosti byl popsán jako Cereus monstrosus. Je to ale jen zajímavá, dekorativní růstová odchylka.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Cereus peruvianus pochází z Brazílie.

Pěstování:
Cereus peruvianus je rychle rostoucí, nenáročný, přizpůsobivý kaktus.Při dostatečné výživě doroste během dvaceti let výšky až několik metrů a mohutně se rozvětví. Mohou ho tedy pěstovat zejména majitelé větších skleníků. V nižních sklenících je dobré horní často stonku seřezávat a zakořeňovat. Po letech, i při malé výšce, např. kolem 20vm, Cereus peruvianus ze seříznuté vrcholové části kvete.
Cereus peruvianus je otužilý kaktus, který je možné pěstovat od jara do podzimu volně, například na terase nebo u vchodu do domu, a zimovat v chodbě nebo jiné místnosti, ve které klesá teplota pod 5 stupňů. Vyžaduje dobře propustný substrát bohatý na živiny a v létě dostatečnou zálivku.

Množení:
Cereus peruvianus se snadno rozmnožuje jak semeny, tak stonkovými řízky i odnožemi. Je výbornou podložkou zejména pro jihoafrické kaktusy, které si na něm uchovávají široký tvar a husté otrnění.
Nové fotografie rostlin