Foto: Ceraria
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny od 20 cm do 1 m
Barvy rostliny bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Ceraria je rod zahrnující jen 5 druhů, které tvoří drobnolisté sukulentní keříky. Mohou být vysoké od 20cm do více než 1,5m a mají ztlustlé kmeny. Jsou dvoudomé, květy růžové nebo bílé vykvétající na koncích větví menší než 5mm. Všechny druhy se hodí pro sukulentní bonsaje. Snášejí horko, přímé světlo, ale ne mráz. V zimě je musíme uchovávat v suchu.
Ceraria pygmaea je zakrslý druh, vysoký jen 20cm a široký jen o málo více. Časem vytváří velký ztlustlý kmen a kořeny, je proto velmi vhodný pro sukulentní bonsaj. Roste pomaleji než ostatní druhy, roční přírůstek je asi 10cm. Snáší horko a přímé slunce, vyžaduje propustnou půdu a nesnáší mráz.
Druh Ceraria fruticulosa vytváří v přírodním prostřední drobné keříky. V kultuře jednotlivé výhony snadno dorůstají i o více neř 20cm za sezónu. Listy se liší u jednotlivých klonů, mohou být až 5mm široké a 1,5cm dlouhé, většinou mají pouze čtvrtinové rozměry. Na začátku léta se na koncích větví objevují růžové pětičetné květy o průměru 3mm. Kořeny časem tloustnou a je možné je pro ozdobu vyzvednout. Kořeny dospělých rostlin i jejich kmínky mají červenou borku. Rostlina snáší horko a přímé světlo, nesnáší mráz.

Čeleď:
Portulaceae - šruchovité

Původ:
Tento rod pochází z jižní Afriky.

Množení:
Ceraria se množí semeny nebo řízky.
Nové fotografie rostlin