Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 40 m
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v zemědělství, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek, plod, kořen
Popis

Cejba je tropický strom s kmenem porostlým tlustými trny a s prstnatými listy. Květy jsou velké, zářivě červené. Strom dorůstá do výšky až 40m, má silné větve. Velké exempláře mají často zduřelý kmen a silné deskovité kořeny, v zahradách roste často křovitě. Listy za sucha opadávají, jsou dlouze řapíkaté, s pěti až sedmi dlanitými lístky, střední je největší, až 30cm dlouhý. Květy jsou jednotlivé po několika pohromadě, 7 až 15cm velké, s pohárkovitých kalichem, s pěti lesklými korunními plátky a mnoha tyčinkami, často po okraj naplněné nektarem, mnohdy se objevují už pře vyrašením listů. Plody jsou protáhlé tobolky, 10 -17cm dlouhé, pukající pěti chlopněmi, naplněné bělavou vlnou, ve které jsou 8mm dlouhá semena.
V kultuře jsou také příbuzné druhy. Většina z nich kvete bíle, mají silně srolované korunní plátky a svazek tyčinek, který vypadá jako holící štětka. Pseudobombax ellipticum z Mexika se nazývá přímo „holící štětka“. Jeho květy jsou většinou růžové.

Čeleď:
Bombacaceae - cejbovité

Původ:
Cejba pochází u jižní Indie a Srí Lanky.

Výskyt:
Cejba roste ve všech tropických oblastech.

Použití:
Cejba produkuje téměř polovinu světové produkce kapoku. Její vlna z plodních tobolek je sice méně kvalitní než u pravého kapoku (Cejba pentandra), ale její výtěžek je větší. Od dřeva až po tyčinky, které zbarvují thajské pokrmy červeně, je každá část rostliny využita. Kořeny jsou močopudné, kůra se používá proti průjmu, pryskyřice čistí krev.
Nové fotografie rostlin