Zpět na seznam

Brugmansie zlatá

Brugmansia aurea

Foto: Brugmansie zlatá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny jednoduchý
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, nádoby
Popis

Brugmansie zlatá je většinou široce keřovitý, až 4m vysoký, zřídka až 10m vysoký, tropický strom, s tlustými, měkkými větvičkami. Vyznačuje se velkými trubkovitými visícími květy s pěti jemnými, nazpět ohnutými špičkami.
Listy jsou dlouze protáhlé až vejčité, 15 -25cm dlouhé, často trochu zvlněné, u mladých rostlin se zubatým okrajem. Často vyrůstají mladé listy v paždí velkých. Květy vykvétají jednotlivě nebo po dvou spolu, s dlouze trubkovitým kalichem a žlutou až téměř bílou, 15 -30cm dlouhou korunní trubkou, uvnitř je skrytá dlouhá čnělka a pět tyčinek. Plody jsou podlouhlé až vejčité, hladké, dřevnaté, s mnoha klínovitými semeny.
Brugmansie, tzv. „trumpeta mrtvých“ vděčí za své lidové jméno silné jedovatosti. Extrakty z listů a semen sloužily šamanům Jižní Ameriky oddedávna jako halucinogenní drogy, aby vstoupili ve spojení s bohy. Španělské jméno „borracho = opilý“ se vztahuje na toto použití.
Vedle trumpety mrtvých jsou v kultuře i další druhy rodu Brugmansia a jsou používány podobně. Jsou to především bíle kvetoucí druhy Brugmansia arborea, Brugmansia suaveolens a Brugmansia versicolor a jejich kříženci Brugmansia x candida a Brugmansia insignis, které jsou označovány jako „andělské trumpety“, jakož i „krvavá trumpeta“ Brugmansia sanguinea se žlutou korunní trubkou a oranžově červeným, žlutě pruhovaným korunním lemem.
Tyto všechny druhy byly dříve řazeny k rodu durman (Datura), jehož zástupci jsou ale bylinní a tvoří ostnité plody.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Brugmansie zlatá pochází ze severních And.

Výskyt:
Brugmansie je oblíbená zahradní rostlina. U nás se někdy pěstuje v nádobách.
Nové fotografie rostlin