Zpět na seznam

Blossfeldia liliputana

Blossfeldia liliputana

Foto: Blossfeldia liliputana
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny žlutá, Nažloutlá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny polostín, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, nádoby
Popis

Blossfeldie jsou jedny z nejmenších kaktusů. Kvetou již při průměru 4 -6mm. Rod Blossfeldie byl ustanoven poprvé v roce 1937. v dalších letech se sbíraly rostliny na dalších lokalitách a popisovaly jako nové druhy. Rozdíly mezi nimi jsou pouze kvantitativní, takže je dnes považujeme spíše za formy duhu Blossfeldia liliputana. Jednotlivá tělíčka tohoto druhu měří asi 1,5cm v průměru. V době vegetačního klidu se značně zplošťují a dokonale splývají s terénem. Beztrnné areoly jsou bíle plstnaté a květy krémově bílé až žluté.
Ve sbírkách se často setkáme s roubovanci a to proto, že s výsevem semen jsou velké potíže, i když je získáme snadno, protože rostlina kvete dvakrát až třikrát do roka a většinou vytváří semena bez opylení jinou rostlinou.
Miniaturní tělíčka tohoto druhu se podobají kaktusům z rodu Frailea, které také patří k nejmenším rostoucím v Jižní Americe.
Nejkrásnějším druhem Frailea asteroides. Má kulovité tělo, asi 3cm široké, žebra plochá, trny pouze několik milimetrů dlouhé, silně k tělu přitisklé. Žluté květy až 4cm v průměru. Na rozdíl od blosfeldií má tento druh, stejně jako ostatní z rodu Frailea, velká mušlovitá semena, která se často tvoří samoopylením bez rozevření okvětních obalů. Má choulostivý kořenový systém, a proto je lépe ho roubovat.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Blossfeldia liliputana z rozsáhlého území severní Argentiny a Bolivie, kde roste ve výškách 1500 až 2000m n.m. Na příkrých stěnách stržovitých údolí, na nichž se zachycují drátovitými kořeny.
Frailea asteroides je původem z jižní Brazílie, ze státu Rio Grande do Sul.

Pěstování:
Tento kaktus potřebuje v letních měsících mírně přistíněné stanoviště a nepříliš chladné zimování.

Množení:
S výsevem jsou potíže, rozmnožujeme raději roubováním. Semenáčky jsou nepatrné a první dva roky rostou velmi pomalu. Zakořeňování odnoží je také obtížné, většinou vyschnou dříve, než stačí zakořenit. Proto je jediným spolehlivým způsobem roubování.
Nové fotografie rostlin