Zpět na seznam

Bavlník barbadoský

Gossypium barbadense

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 100 cm do 4 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Použitelné části rostliny plod
Popis

Bavlník barbadoský je tropický keř s málo až mírně zdřevnatělými větvemi, 1 -4m vysoký. Všechny zelené části mají malé tmavé tečky. Listy jsou převážně trojlaločné, některé nedělené nebo pětilaločné. Květy mají tři velké lístky vnějšího kalichu kolem pohárkovitého, téměř celokrajné kalichu. Korunních plátků je pět, jsou žluté na bázi s purpurovou skvrnou, při odkvětu jsou růžové až červené.

Listy mají časně opadávající palisty a dlouhý řapík, čepel je 5 -15cm dlouhá i široká, se špičatými laloky, postranní jsou většinou menší než střední, hlavních žilek je pět, vycházejícíh dlanitě od srdčité báze. Květy vykvétají jednotlivě v paždí listů. Vnější kališní lístky mají dlouhé špičaté zuby, na bázi jsou srdčité. Koruna je nálevkovitá, korunní plátky vrutovitě stočené, 3,5 -5,5cm dlouhé, střední sloupek má mnoho tyčinek a tři blizny. Plody jsou vejčité, zašpičatělé, 3 -6cm dlouhé, jamkovaté, trojpouzdré, bavlna se ze semen snadno uvolňuje.

Bavlník barbadoský byl údajně používán v Peru již před 10 000 lety a byl by tak jednou z nejstarších kulturních rostlin. Celkově se pro bavlnu používají čtyři z asi 40 druhů tohoto rodu. Z Nového světa pochází také Gossypium hirsutum, který má poněkud menší, bledší květy a pokrývá největší pěstební plochy v subtropech. Také velmi podobný, ale původem ze Starého světa je Gossypium arboreum. Menší, jednoleté Gossypium herbaceum se pěstuje méně čsato.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Bavlník barbadoský pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Bavlník barbadoský se pěstuje všude v teplých oblastech, většinou na velkých polích.

Použití:
Bavlník barbadoský se používá k výrobě bavlny.
Nové fotografie rostlin