Zpět na seznam

Bauhinie pestrá

Bauhinia variegata

Foto: Bauhinie pestrá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 12 m
Barvy rostliny fialová, bílá, růžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Bauhinie pestrá je tropický strom vysoký až 12m, většinou ale menší, s dlouhými, často trochu převislými větvičkami, zřídka keřovitý. Má okrouhle dvoulaločné listy, velké květy s tmavším horním korunním plátkem.
Listy jsou střídavé, 5 -20m dlouhé, na bázi okrouhlé až srdčité, na špičce s hlubokým zářezem. Až asi do třetiny jejich délky. Květy jsou jednotlivé nebo v malokvětých latách na konci větviček, 8 -12cm velké, většinou růžové nebo bledě fialové, s pěti nahoru ohnutými tyčinkami. Plody jsou až 30cm dlouhé a 2cm široké, zploštělé, dřevnaté, hladké, hnědé, ve zralosti pukají na dvě části.
Květy bauhinie - orchideového stromu - připomínají velké orchideje, se kterými ale není příbuzná. Mohou být světle červenofialové, něžně růžové nebo bílé, s růžovými proužky nebo fialovou skvrnou na horním korunním plátku, nebo jen se žlutozelenými nervy.
Pěstují se také mnohé z dalších asi 300 druhů tohoto rodu. V Asii je to Bauhinia blakeana, tzv. orchidejový strom z Hongkongu, který nikdy nepřináší plody. Je to pravděpodobně hybrid mezi Bauhinia variegata a velmi podobnou Bauhinia purpurea, která většinou tmavší květy se světlými žilkami. Červeně skvrnité korunní plátky a pouze jednu tyčinku má druh Bauhinia monandra.

Čeleď:
Caesalpiniaceae - sapanovité

Původ:
Bauhinie pestrá pochází z oblastí od Indie po jižní Čínu.

Výskyt:
Bauhinie pestrá se hojně pěstuje v zahradách.
Nové fotografie rostlin