Zpět na seznam

Bauhinie červená

Bauhinia galpinii

Foto: Bauhinie červená
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Bauhinie červená je většinou pnoucí, mnohdy keřovitá tropická rostlina s převislými větvemi, zřídka až 5m vysoký strom s širokou korunou. Její listy jsou okrouhle dvoulaločné, květy velké, s pěti stopkatými, zářivě červenými korunními plátky.
Listy jsou střídavé, až 12cm velké, na bázi zaokrouhlené až slabě srdčité, na špičce široce vroubkované asi do jedné pětiny až jedné třetiny délky. Květy vykvétají jednotlivě nebo v málokvětých latách na konci větviček, jsou 6 -8cm velké, korunní plátky mají lososovou až cihlově červenou barvu, jsou pádlovitě rozdělené na stopku a okrouhlou až srdčitou čepel. Plody jsou až 10cm dlouhé a 2cm široké, zploštělé, ve zralosti tmavě hnědé a pukající na dvě části.
Červená Bauhinie je velice odolná rostlina. Za suchého počasí nebo v chladu může sice ztratit své listy, ale brzy znovu obrazí. Na rozdíl od ní mají mnohé další liány mezi asi 300 druhy rodu Bauhinia také úponky. Jedním z nejčastějších druhů s úponkami je Bauhinia corymbosa z jihovýchodní Asie. Má malé, téměř úplně dělené listy, chomáče bledě růžových květů vždy se třemi korunními plátky obrácenými nahoru a dvěma obrácenými dolů a sytě červené tyčinky. Mnohé pnoucí druhy mohou své výhony stáhnout do vln nebo pérovité spirály, potom rostou do tloušťky a tím vytvářejí tzv. „opičí schody“.

Čeleď:
Caesalpiniaceae - sapanovité

Původ:
Bauhinie červená pochází z jihovýchodní Afriky.

Výskyt:
Bauhinie červená roste většinou jako špalírový keř v tropických oblastech. Pěstuje se také v tropických zahradách.
Nové fotografie rostlin