Zpět na seznam

Babelka řazankovitá

Pistia stratiotes

Detail
Kategorie Vodní a bahenní rostliny
Šířka rostliny do 25 cm
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Babelka řazankovitá je tropická vodní rostlina jejíž růstový tvar je rozprostřený nebo vzpřímený, až 25 cm široký, s odnožemi a mnoha jemně pérovitými kořeny. Jejími nejdůležitějšími znaky jsou volně plovoucí růžice z přisedlých, měkce chlupatých, matných a poměrně bledě zelených listů, se 3 -12 paralelně probíhajícími, na povrchu vpadlými, naspodu silně vystupujícími žilkami.

Listy jsou široce klínovité, na konci široce zaokrouhlené, zastřižené nebo trochu vroubkované, 2 -15 cm dlouhé. Květy jsou nepatrné, vždy jeden samičí a několik samčích v kornoutovitém, zelenavě bílém listenu, ve středu staženém, 1 -3 cm dlouhém. Květy jsou schovány mezi listy, jsou vidět jen zřídka. Plody jsou vejčité bobule, asi 5 mm dlouhé a 3 mm tlusté, málo viditelné.

Babelka nebo také vodní salát je často používána v akvaristice. Množí se převážně odnožemi a to tak rychle, že potomci jediné rostliny pokryjí velké vodní plochy. Chlupy na jejích listech nejsou smáčitelné, drží se proto mezi nimi hodně vzduchu, což propůjčuje rostlině veliký vztlak. Proto mohou často po příkrovu z vodního salátu běhat i větší vodní ptáci.

Čeleď:
Araceae - áronovité

Původ:
Původ této rostliny je nejasný.

Výskyt:
Babelka se vyskytuje na stojatých a pomalu tekoucích vodách. U nás se usídluje také na akváriích a v létě na okrasných rybnících.

Použití:
Tradičně je babelka krmivo pro kachny a prasata, ale konaly se také pokusy o využití v zařízeních na výrobu bioplynu.
Nové fotografie rostlin