Zpět na seznam

Astrophytum capricorne

Astrophytum capricorne

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny od 5 cm do 7 cm
Barvy rostliny žlutá
Popis

Tento kaktusku zprvu kulovitý stonek, později krátce sloupovitý s výraznými žebry. Má otrněné areoly, trny jsou dlouhé až 5 -7cm, nahoru stočené, dřevité, ploché nebo hranaté, světle hnědé, žlutavé až černé. Množství vloček na pokožce je různé, některé rostliny jsou téměř holé, jiné jsou výrazně vločkované. Květy mají při plném rozevření až talířovitý tvar, jsou až 6cm široké a mají nápadný červený střed.

Plody jsou porostlé zevně šupinami a šedobílou vatou, jsou velké asi 2x3cm, ve zralosti se balonovitě nafukují, jejich spodní část měkne a během krátké doby se rozpadá. Semena jsou velká až tři milimetry, mají přilbový tvar a hnědočernou lesklou testu.

Známe několik variet : var. capricorne, sem lze zařadit var. minor a var. maior, které se odlišují typové větším nebo naopak menším vzrůstem, někdy se uvádí i rezavé zbarvení vloček u var. maior. Var. crassispinum Okumura má hustě propletené hnědé trny a čistě žluté květy bez červeného středu. Naleziště této variety není známo, s největší pravděpodobností jde o vyšlechtěnou linii. Var. niveum Okumura má jen několik silných odstávajících dřevitých trnů, roste v oblasti Quatrocienegas, ve státě Coahuila, patří mezi nejkrásnější kaktusy vůbec. Jsou populace rostlin hustě vločkovaných a také holý jedinci. Tyto populace rostou od sebe vzdálené jen několik kilometrů.

Výskyt v přírodě:
Tento druh je znám ze státu Coahuila a Nuevo León, kde všechny formy a variety rostou na vápencových kopcích v nadmořské výšce okolo 1000m v kapsách skal, na teráskách a prohlubeninách, kde se nahromadila půda. Zimní teploty zde klesají až pod bod mrazu a v zimě seschlé a scvrklé rostliny snášejí mrazy i -10 stupňů.

Tento kaktus je poměrně běžným druhem, který má mnoho forem. V přírodě roste velmi řídce roztroušen. Vzdálenost mezi jednotlivými exempláři může dosáhnout mnoho set metrů. Nejkrásnější rostliny rostou mezi městy Monclova a Zatiklo ve vyšších horských pásmech. Tam dorůstají největších rozměrů, mají silné, husté trny a velké květy.

Pěstování:
Některé variety, zejména var. capricorne, nemají přílišné nároky, jiné, var. crassispinum, jsou choulostivější. Všechny variety vyžadují plné slunce, vhodný, propustný substrát bez humusu, nepravidelnou zálivku a zimování v úplném suchu při teplotě 5 -10 stupňů. Vzhledem k původu na vápencových podložních horninách snášejí vyšší pH substrátu, na škodu není ani přídavek drceného dolomitu či opuky substrátu.

Množení:
Množíme výsevem semen.
Nové fotografie rostlin