Zpět na seznam

Ariocarpus scapharostrus

Ariocarpus scapharostrus

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 7 cm
Barvy rostliny bílá, růžová
Měsíce kvetení Září
Požadavky rostliny náročné
Použití rostliny nádoby
Popis

Drobná, jen 7cm velká rostlina s člunkovitě prohnutými, na povrchu hrbolatými bradavkami, které dorůstají délky až 3cm. Květy mají zvonkovitý tvar, vykvétají v září, mají růžovou barvu, tyčinky a pestíky jsou žluté. Malé kuželovité blanité plody zrají během jednoho roku a obsahují poměrně málo kulovitých, černých semen, velkých asi 1mm.

Variety nejsou známy, semena nabízená pod provizorním jménem A. scapharostroides nejspíš označují pouze formu A. retusus.

Původ:
Tento kaktus je původem z Mexika.

Výskyt v přírodě:
Tento kaktus je vzácný, roste v jediném údolí u města Rayones v severním Mexiku. Existuje několik lokalit, ve kterých lze počet rostlin odhadnout na několik stovek. Jedná se o jeden z nejvzácnějších druhů kaktusů, který je ohrožen vyhubením. Naštěstí roste na holých pahorcích rozpadající se břidlice, která je neúrodná a místní lidé proto o její „ kultivaci“ nemají zájem. Místní správní orgány v Rayones informují obyvatele o vzácnosti tohoto druhu a oni ho brání před sběrateli, kteří touží získat tento kaktus do své sbírky.

Tento druh byl objeven ve třicátých letech dvacátého století v době intenzivní důlní prospekce. V té době byly zkoumány oblasti rozsáhlých pohoří Sierra Madre Oriental ve východním Mexiku a jako vedlejší produkt se našlo mnoho nových druhů rostlin a zvířat.

A. scapharostrus nalezl geolog a velký znalec kaktusů F. Ritter v odlehlém údolí u Rayones. Roste tam spousta vzácných rostlin, které se nikde jinde nevyskytují. Angličtí odborníci upozornili na chybnou transkripci jména tohoto druhu a doporučili jako správné jméno A. scaphirostris. Nějakou dobu bude ale trvat, než pěstitelé nové jméno přijmou.

Pěstování:
Tento druh kaktusu je choulostivý. Je vhodné ho roubovat už v mládí a to na podnože Echinopsis, Eriocereus jusbertii, Pereskiopsis aj. růst je spolehlivý, bezpečný a roubovanci kvetou již v mladém věku. Pro dobrý vývin plodů a semen je nutné rostliny během zimy 1-2krát zalít a nasytit vodou, jinak plody zasychají a semena se nevyvinou.
Nové fotografie rostlin