Zpět na seznam

Ariocarpus retusus

Ariocarpus retusus scheide

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Barvy rostliny žlutá, bílá, narůžovělá
Popis

Je to značně různotvarý taxon, od kterého známe více místních ras a forem, jejich základní morfologický vzorec je u všech přibližně stejný.

Na kuželovitých masitých křenech nasedá polokulovitý stonek, rozčleněný na výrazné trojboké kýlnaté bradavky, které mají často na špičce plstnatou areolu.

Kořen a stonek mají dutiny a kanálky, naplněné rosolovitým slizem. Bělavé, nažloutlé nebo narůžovělé květy vyrůstají ze středu temena z plstnatých axil. Dužnaté plody jsou dlouhé asi 2cm, kulovitá černá semena jsou velká asi 1mm.

V literatuře se rozlišuje několik variet a forem, ale názor taxonomů na jejich oprávněnost se různí. I když je odborníci často zamítají, pěstitelé je rozlišují a evidují:
Varieta retusus má až 4cm dlouhé trojboké bradavky, které trčí vzhůru a do stran, plynule se zužují a jejich hrany jsou ostré. Varieta elongatus má nejdelší a nejsilnější bradavky, dlouhé až 7cm.

I rozměr rostliny je velký, největší exempláře měří až 30cm. Varieta furfuraceus je poměrně snadno odlišitelná, má asi 2cm dlouhý povrch silných bradavek, který je strukturován hrboly, vrásněním nebo vlnkováním, konec bradavek je zašpičatělý s plstnatou aureolou.

Výskyt v přírodě:
Tento kaktus se vyskytuje ve středním Mexiku ve státech Coahuila, Nuevo León, San Luis Potosí, Tamaulipas a Zacatecas. V těchto státech roste na kamenitých svazích v nadmořské výšce 1500 -2000m. Je nejběžnějším druhem rodu Ariocarpus.

V některých lokalitách tvoří husté kolonie. Nejčastěji roste na otevřených plochách, kde chybí vyšší vegetace keřů a stromů. Daří se mu na vápencovitých horninách, vzácně ho lze nalézt také na jiných typech horniny.

Ariocarpus retusus je dnes v přírodě rozšířený. I když je decimován zejména pastvou a zemědělstvím vůbec, stále se vyskytuje na některých stanovištích v tisícových počtech.

Známe spoustu nalezišť, kde je možné nalézt slabě odlišné formy, které se od sebe liší velikostí, stavbou a strukturou bradavek a také barvou květů.

Asi nejpestřejší zastoupení je v okolí města Aramberri ( Nuevo León), kde je možné najít v jednom údolí rostliny s bílými, nažloutlými i růžovými květy. Je možné, že je to způsobeno hybridizací s druhem Ariocarpus trigonus.

Starší rostliny mají velmi vyvinuté slizové kanálky a obsahují velké množství alkaloidu hordeninu a lophophorinu.

Pěstování:
Tento kaktus je z celého rodu nejrobustnější a nejodolnější. Dospívá ale až ve věku 7 -8 let.

Proto se pěstuje nejlépe roubovaný, ideální podnoží je Echinopsis cv.. Roubujeme nejčastěji klíčence ve stáří několika týdnů, které přirostou už během několika hodin. Jejich růst a vývin jsou velmi rychlé, první květy se objevují během 3 -5 let.

V kultuře je zastoupena celá řada různých rostlin z různých nalezišť a většina z nich poskytuje dostatek semen. Zkušenější pěstitelé mohou vypěstovat dostatek kvetoucích pravokořenných semenáčů.

Choroby, škůdci:
Druh Ariocarpus retusus napadají často housenky a larvy brouků.
Nové fotografie rostlin